Projekt dla szpitali - wyjdę ze szpitala i co dalej?

W ramach programu „Damy Radę” realizujemy projekt edukacyjny „Wyjdę ze szpitala i co dalej?”. Jest to projekt, który ma za zadanie pomóc opiekunom rodzinnym oraz wesprzeć personel medyczny w codziennej pracy.

W ramach projektu oferujemy szereg materiałów edukacyjnych: poradniki „Jak opiekować się osobą przewlekle chorą” oraz niezbędniki opieki.

To narzędzia, które pielęgniarki bezpłatnie przekazują rodzinom pacjentów niesamodzielnych m.in.:

 • trwale leżących,
 • ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu,
 • cierpiących na chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji,
 • po udarach, zawałach sercach,
 • chorujących na stwardnienie rozsiane,
 • po zabiegach ginekologicznych.

Zasady przystąpienia do projektu „Damy Radę – wyjdę ze szpitala i co dalej”

Zachęcamy wszystkie szpitale do udziału w projekcie Damy Radę – wyjdę ze szpitala i co dalej?

Aby to zrobić wystarczy skontaktować się z Fundacją i podpisać List Intencyjny mówiący o wzajemnej współpracy. Po podpisaniu Listu Intencyjnego, do szpitala przyjeżdża ambasadorka Fundacji „Razem Zmieniamy Świat”, która wyjaśnia jak będzie przebiegać realizacja projektu. Wyznaczony zostaje również koordynator, który jest łącznikiem między Szpitalem, a Fundacją.

Placówka otrzymuje pakiet bezpłatnych narzędzi edukacyjnych czyli m.in. poradniki „Jak opiekować się osoba przewlekle chorą w domu” oraz niezbędniki opieki, które przekazuje pacjentom i ich rodzinom.

Szpital/oddziały na których wdrożony jest projekt DR nie prowadzi statystyk, nie zbiera zgód, podpisów otrzymania bezpłatnych materiałów. Nasza współpraca polega na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu. Wierzymy, że nasze pakiety edukacyjne trafią do osób, które tego naprawdę potrzebują.

Szpital może również otrzymywać od Fundacji same poradniki „Jak opiekować się osobą niesamodzielną w domu” bez podpisywania Listu Intencyjnego.

Projekt „Damy Radę” jako działanie edukacyjne ma duże znaczenie w procesie akredytacji. Jest pomocny przy realizacji standardów akredytacyjnych CMJ.

Warsztaty dla personelu medycznego

Dużym wsparciem dla personelu medycznego są szkolenia ze skutecznej komunikacji z rodziną i pacjentem. W ramach warsztatów poruszane są takie kwestie jak:

 • Otwartość w rozmowie z pacjentem - techniki zwiększające komfort rozmówcy, aktywne słuchanie i zwroty budujące u rozmówcy poczucie zrozumienia.
 • Przekazywanie informacji - w jaki sposób przekazywać ważne treści i zaangażować rodzinę do realizacji zaleceń.
 • Przekazywanie trudnych informacji - w jaki sposób przekazywać informacje pacjentowi i jego rodzinie, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi sytuacjami i pytaniami?
 • Radzenie sobie z chorobą bliskiej osoby - jak rozmawiać z rodziną o chorobie bliskich im osób, pogorszeniu stanu zdrowia i śmierci.
 • Radzenie sobie z emocjami - metody na poradzenie sobie z emocjonalnymi reakcjami pacjenta i jego rodziny.
przewiń do góry przewiń w dół