Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji

  • Zrozumieć demencję

    Demencja - co to takiego?

    W języku potocznym często można usłyszeć stwierdzenie ,,demencja starcza” w odniesieniu do pogarszającej się wraz z wiekiem sprawności umysłowej. Nie jest to jednak prawidłowe określenie. Kiedy się starzejemy, wraz z nami starzeje się nasze ciało. Mózg wolniej przetwarza informacje i nie uczy się już tak szybko jak kiedyś. Występują zmiany motoryczne - mięśnie stają się słabsze, spada szybkość reakcji. Pojawiają się pierwsze problemy ze wzrokiem lub słuchem, a także częstsze niż u młodych ludzi stany depresyjne lub wahania nastroju. Demencja (innymi słowy: otępienie) to poważna choroba, która wynika z nieprawidłowej pracy mózgu. Jakie są jej objawy? Wśród najpopularniejszych symptomów choroby można wymienić m.in. dezorientację w dotychczas znajomym środowisku, znaczne pogorszenie się lub całkowitą utratę pamięci, urojenia, nietypowe zachowanie czy nawet radykalną zmianę osobowości.

    Jak odróżnić demencję od Alzheimera?

    Wiemy już, że demencja (otępienie) nie jest tożsama z naturalnym procesem starzenia, warto jednak pamiętać, że istnieje aż ponad 100 różnych form i przyczyn demencji, np. demencja naczyniowa, demencja z ciałami Lewy’ego  czy wreszcie choroba Alzheimera. Do objawów Alzheimera zalicza się przede wszystkim brak pamięci krótkotrwałej - chorzy mogą pamiętać nawet najbardziej odległe wspomnienia z przeszłości, nie rejestrują natomiast bieżących wydarzeń. 

    Niestety, obecnie otępienie i jego rodzaje są nieuleczalne. Nie istnieją żadne leki na demencję, które są w stanie wyleczyć chorego, lub przywrócić utracone sprawności.  Na dzień dzisiejszy nie ma także jednoznacznych danych dotyczących dziedziczenia Alzheimera ani pozostałych form demencji, ale wiele wskazuje na to, że większość z nich nie jest dziedziczna. Mimo, że najczęściej dotyka starszych osób, sporadycznie demencja może pojawić się w młodym wieku.

    Na szczęście, są sposoby aby ułatwić życie choremu i jego bliskim. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat demencji kliknij ,,Zobacz więcej”.

    Zobacz więcej
  • Etapy demencji

    Czy istnieje test na demencję? Jak ją rozpoznać? 

    Trudno samemu określić czy bliski ma już wczesne objawy Alzheimera lub innej formy demencji czy problemy leżą gdzieś indziej. Kłopoty z pamięcią, które najczęściej kojarzone są z chorobą Alzheimera nie są jedynym jej objawem i wcale nie muszą pojawić się jako pierwsze. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza. To on, na podstawie wywiadu lekarskiego, a także właściwych badań krwi lub moczu będzie w stanie stwierdzić czy mamy do czynienia z demencją czy inną chorobą. 

    Demencja - etapy choroby

    Jak zostało już wspomniane, demencja i jej rodzaje są nieuleczalne. Pojawia się zatem pytanie: jak długo trwa demencja? Niestety, jest to choroba postępująca. Na początku bliski może mieć po prostu kłopoty z przypomnieniem sobie brakującego słowa, następnie mogą pojawić się problemy z odnalezieniem znanej do tej pory drogi powrotnej do domu, kłopoty z równowagą lub problemy emocjonalne. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że u każdego przebieg choroby jest inny. Nie ma jednego, ,,klasycznego” modelu demencji, dlatego warto na bieżąco konsultować się z lekarzem prowadzącym i wraz z nim przyglądać się postępowi choroby. Aby dowiedzieć się więcej na temat diagnozy demencji, etapów demencji, a także jak przygotować się do opieki nad chorującym bliskim, kliknij ,,Zobacz więcej”. 

    Zobacz więcej
  • Otoczenie

    Demencja i otoczenie

    Wspominaliśmy już, że mózg zmienia się wraz z rozwojem demencji. Chory gubi się w dotychczas znanej przestrzeni, w odmienny sposób widzi kolory, niektóre dźwięki są dla niego zbyt głośne, a codzienne czynności sprawiają mu dużo wysiłku. Rolą opiekuna jest ułatwienie życia bliskiemu i dostosowanie jego otoczenia w myśl zasady 4xP - przyjazne, przypominające, przygotowane na ewentualne błędy, przystosowane. 

    W miejscu, w którym przebywa osoba chora na demencję, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i o ograniczenie hałasu, stosować specjalne maty antypoślizgowe na podłogach, a w celu ułatwienia choremu zlokalizowania położenia rzeczy, można też np. nakleić na nie karteczki z napisami dużą, czytelną czcionką. Mózg chorego widzi w inny sposób, wskutek czego należy mieć również na uwadze kolory danej przestrzeni. Więcej na temat metod dostosowywania otoczenia dowiesz się klikając ,,Zobacz więcej”.

    Zobacz więcej
  • Trudne sytuacje w opiece

    Demencja i opieka

    Bycie opiekunem osoby chorującej na demencję w domu nie jest łatwym wyzwaniem i bywa obciążające nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Niejednokrotnie mówi się o trudnych, niezrozumiałych zachowaniach podopiecznych. Za tymi zachowaniami kryć się mogą niezaspokojone potrzeby fizyczne lub emocjonalne, dlatego warto przyglądać się choremu i odpowiedzenie na te potrzeby może rozwiązać część tych trudności.

    Opiekun osoby chorej na demencję nie powinien zapominać też o swoich potrzebach - ciągła odpowiedzialność może powodować zmęczenie czy nasilony stres. Jeśli jest taka możliwość, wskazane jest podzielenie się obowiązkami związanymi z opieką z bliskimi. Angażowanie członków rodziny w opiekę na wczesnym etapie choroby ułatwi akceptację obecności dodatkowych osób przez samego chorego. Pozwoli także na znalezienie czasu dla siebie. Można także skorzystać z zewnętrznych form pomocy - opiekunek, dziennych domów opieki. Czasami rozwiązaniem bywa też ubezwłasnowolnienie częściowe lub ubezwłasnowolnienie całkowite. Kiedy stan bliskiego pogarsza się i nie jesteśmy już w stanie się nim zajmować w domu, warto rozważyć profesjonalną ofertę instytucji opieki długoterminowej takich jak domy pomocy społecznej. Aby dowiedzieć się więcej na temat opieki i możliwych rozwiązań kliknij ,,Zobacz więcej”.

    Zobacz więcej
przewiń do góry przewiń w dół