-
Co oznaczają trudne zachowania?Zobacz więcej
Kiedy ktoś żyje z demencją, jego zachowanie, sposób reagowania na świat dookoła niego a czasami nawet osobowość może się zmienić. Bywa, że opiekun nie rozumie dlaczego tak się dzieje i nie wie jak komunikować się ze swoim bliskim. Jak wynika z dzisiejszego stanu wiedzy na temat demencji, najczęściej za trudnymi zachowaniami chorego stoją niewyrażone lub niezaspokojone potrzeby. Jeśli chcesz wiedzieć jak je rozpoznawać, a następnie ułatwić choremu ich zaspokojenie, kliknij ,,Zobacz więcej” i zapoznaj się z naszymi poradami.
-
Potrzeby fizyczneZobacz więcej
Bliski chorujący na Alzheimera lub inne choroby powodujące demencję często nie potrafi komunikować swoich potrzeb fizycznych, co może przyczyniać się do powstawania wspomnianych wyżej trudnych zachowań, takich jak na przykład pobudzenie czy agresja. Być może podopieczny odczuwa głód, pragnienie, ból albo dyskomfort związany ze zbyt długim siedzeniem w tej samej pozycji. Rolą opiekuna powinno być obserwowanie chorego i odpowiadanie na jego potrzeby fizyczne. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać nasze wskazówki kliknij ,,Zobacz więcej”.
-
Emocje i stanyZobacz więcej
Demencja wpływa na prawidłową pracę mózgu. To właśnie choroba sprawia, że bliska osoba może zmienić się nie do poznania. Jak zatem poprawnie odczytywać emocje chorego? Z wielu źródeł traktujących o demencji i jej odmianach wynika, że nieoceniona jest znajomość dotychczasowych zachowań i przyzwyczajeń chorego. Dzięki tej wiedzy, opiekun może z większą łatwością odnaleźć się w nowej sytuacji i sprawniej reagować na to, co chce przekazać podopieczny. Przeczytaj więcej na ten temat klikając ,,Zobacz więcej”.
-
Najczęstsze sytuacje problematyczneZobacz więcej
Podczas sprawowania opieki nad przewlekle chorym mogą pojawić się różnego rodzaju sytuacje problematyczne. Wśród występujących najczęściej i najbardziej charakterystycznych wymienia się między innymi: agresję i pobudzenie, bezsenność, nietrzymanie moczu lub kału, gromadzenie jedzenia lub przedmiotów, kompulsywne czynności, chęć pójścia do pracy lub do domu, omamy i urojenia. Jakie są przyczyny takich zachowań? Jak możemy pomóc naszemu bliskiemu? Kliknij ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasz artykuł.
-
Opieka to ciężka pracaZobacz więcej
Bycie opiekunem osoby przewlekle chorej to ciężka praca, która wymaga zaangażowania praktycznie przez całą dobę. Jeśli jest to możliwe, warto podzielić się opieką z bliskimi albo skorzystać z różnych form pomocy zewnętrznej, takich jak dzienne domy opieki czy pielęgniarka środowiskowa. Przede wszystkim nie należy zapominać o sobie i o swoich potrzebach. Dowiedz się jak poradzić sobie w trudnej roli opiekuna i jak zorganizować czas tylko dla siebie. Kliknij ,,Zobacz więcej”.
-
Emocje opiekunaZobacz więcej
To normalne, że podczas sprawowania opieki nad osobą przewlekle chorą, opiekun może odczuwać zmęczenie, frustrację czy nawet złość. Zdarza się, że odpowiedzialność za sprawowanie opieki nad chorą osobą spoczywa tylko na nim i nie ma możliwości skorzystania z pomocy innych członków rodziny. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą w odciążeniu opiekuna. Jak radzić sobie z emocjami? Jak odpoczwać będąc opiekunem osoby przewlekle chorej? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź klikając w ,,Zobacz więcej”.