-
Choroba a normalne starzenie sięZobacz więcej
Często błędnie mówi się o ,,demencji starczej” jako o zespole objawów związanych z pogorszeniem sprawności umysłowej u osób starszych. Kiedy się starzejemy wraz z nami starzeje się nasz organizm - wolniej się poruszamy, wolniej się uczymy i zapamiętujemy. Mogą pojawić się kłopoty ze wzrokiem czy słuchem. Demencja to z kolei poważna choroba, a jej przyczyną jest nieprawidłowa praca mózgu. Objawy demencji (inaczej otępienia) to między innymi: znaczne pogorszenie się lub całkowita utrata pamięci, zmiana zachowania, trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Kliknij ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasz artykuł na temat demencji.
-
Demencja, otępienie, choroba Alzheimera. Czym się różnią?Zobacz więcej
W języku potocznym wielokrotnie słyszy się naprzemienne stosowanie słów demencja, Alzheimer, otępienie. Czym te pojęcia różnią się między sobą? Demencja (inaczej otępienie) to zespół objawów, które wynikają z nieprawidłowej pracy mózgu, a jej form i przyczyn może być wiele. Jakie zdarzają się najczęściej? Kliknij ,,Zobacz więcej” i dowiedz się więcej informacji.
-
Rodzaje demencjiZobacz więcej
Wiesz już, że istnieje wiele form demencji. Obecnie szacuje się, że jest ich około stu. Wśród nich wymienić można: chorobę Alzheimera, demencję naczyniową, demencję z ciałami Lewy'ego, demencję w przebiegu choroby Parkinsona, demencję czołowo-skroniową czy wreszcie demencję mieszaną. Każdy z wyżej przytoczonych rodzajów daje charakterystyczne objawy. Zapoznaj się z nimi klikając ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasze porady.
-
Czy tata może być za młody, żeby zachorować?Zobacz więcej
Mimo, że demencja najczęściej dotyka osób starszych, mogą jej doświadczać również młodsze - nawet trzydziesto lub czterdziestolatkowie. Wczesne objawy demencji nie muszą być związane bezpośrednio z pamięcią. Mogą pojawić się zmiany zachowania czy zaburzenia osobowości, kłopoty z koncentracją. Często mylone są one np. z reakcją na stres, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże określić co jest przyczyną problemu. Kliknij ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasze porady.
-
Jeśli to nie demencja, to co?Zobacz więcej
Niektóre objawy demencji mogą przypominać objawy innych chorób i dolegliwości, takich jak: depresja, zaburzenia osobowości, zakażenia, problemy z tarczycą, nowotwory czy niedobory witamin lub składników odżywczych. Czasami postawienie prawidłowej diagnozy może zająć bardzo dużo czasu, dlatego nie warto zwlekać i jeśli niepokoi nas zachowanie bliskich, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Kliknij ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasze porady.
-
10 wczesnych objawów demencjiZobacz więcej
Wczesne objawy Alzheimera lub innej formy demencji mogą przebiegać inaczej u poszczególnych osób, jednak można wyróżnić wśród nich kilka wspólnych: trudności w zapamiętywaniu nowych informacji (zaburzenia pamięci krótkotrwałej), problemy w wykonywaniu złożonych czynności, nietypowe dla danej osoby zachowania (np. wybuchy złości), odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca. Kliknij ,,Zobacz więcej” i dowiedz się więcej informacji.