10 wczesnych objawów demencji

Wczesne objawy zależą od rodzaju demencji i u poszczególnych osób mogą się bardzo różnić.

Objawy, które mogą wskazywać na demencję, czyli otępienie:

  1. Trudności w zapamiętywaniu ostatnich wydarzeń lub nowych informacji, wielokrotnie powtarzanie tych samych kwestii, np. pytań do bliskich („A kiedy przyjdziesz?”, „Na którą ten obiad?”).
  2. Problemy z wykonywaniem dobrze znanych, ale złożonych czynności – płaceniem rachunków (np. nagła nieregularność w płatnościach); przyjmowaniem leków (pomyłki w dawkach, zapominanie o konieczności przyjmowania środków, co wcześniej się nie zdarzało), prowadzeniem auta (jazda pod prąd, niedostrzeganie znaków drogowych czy sygnalizacji, co także wcześniej nie miało miejsca).
  3. Kłopoty z dobraniem właściwych słów, stosowanie ich nieprawidłowo lub bez zrozumienia znaczenia („Ona pracowała w tych mlecznych rzeczach”, gdy chodziło o pracę w laboratorium badającym nabiał).
  4. Dezorientacja w miejscu i czasie: błądzenie (które wcześniej się nie zdarzało), samodzielne pójście do sklepu, ale niezdolność do odnalezienia drogi do domu. Zapominanie o umówionych spotkaniach. Przekonanie, że jesteśmy w przeszłości, więc poszukiwanie domu z dzieciństwa pod dawnym adresem.
  5. Trudności w rozumieniu liczb (np. pomyłki podczas płatności w sklepie i przyjmowania reszty).
  6. Kłopoty z rozwiązywaniem problemów i myśleniem przyczynowo - skutkowym.
  7. Odkładanie rzeczy w bardzo nietypowe miejsca (np. umieszczenie pilota od telewizora lub kapci w lodówce).
  8. Nagłe, nieadekwatne do sytuacji i nietypowe dla naszego charakteru zmiany nastrojów i zachowania.
  9. Zmiany osobowości.
  10. Wycofanie z dotychczasowych zajęć, niechęć do dawnych pasji czy hobby. Brak zainteresowania kontaktami z przyjaciółmi.
przewiń do góry przewiń w dół