Choroba a normalne starzenie się

Nie mamy pewności, dlaczego chorujemy – wiemy jedynie, co dzieje się w naszym mózgu podczas choroby. Wiemy także, że oprócz nas na chorobę Alzheimera cierpią delfiny, o czym w październiku 2017 r. poinformował Uniwersytet w Oksfordzie. Pierwszy raz w historii udowodniono, że mózg inny, niż ludzki, także może doświadczyć tej choroby.

Mózg może chorować tak, jak każdy inny organ – wątroba, serce czy nerki. Jako główne centrum dowodzenia w naszym organizmie, mózg zarządza tym, co i jak robimy, decyduje o procesie myślenia oraz o treści naszych myśli. Pozwala nam mówić, liczyć i wykonywać setki bardziej lub mniej skomplikowanych czynności. Dlatego gdy mózg zaczyna chorować, cała reszta zaczyna się zmieniać.

Starzenie jest naturalne, a demencja jest chorobą

Proces starzenia wywołuje naturalne zmiany w mózgu. Jakie?

Zmiany kognitywne – poznawcze. Mózg staje się wolniejszy. Wolniej przetwarza informacje z zewnątrz (czyli to, co widzi, słyszy i odbiera przy pomocy zmysłów powonienia, smaku i dotyku). Wolniej reaguje i wolniej akceptuje zmiany. To oznacza, że w wieku 80 lat zdrowa osoba jest w stanie nadal uczyć się języków obcych lub rozwijać swoje pasje – po prostu robi to wolniej lub potrzebuje większej liczby powtórzeń.

Zmiany motoryczne. W normalnym starzeniu się szybkość reakcji spada, słabną mięśnie, stawy stają się sztywniejsze. Mniejsza jest wytrzymałość, zasięg ruchów i większe obawy przed upadkiem.

Zmiany wzrokowe. Pole widzenia się zawęża i potocznie zwanym „kątem oka” widać o 45 stopni mniej, niż w wieku 20 lat. Okulary lub soczewki kontaktowe rozwiązują problemy z oczami, pomagają widzieć ostrzej, z dużej lub małej odległości, ale nie pomagają na poszerzenie pola widzenia.

Zmiany emocjonalne. Incydenty depresyjne występują częściej. Mogą pojawiać się stany niepokoju, a w stresie – zmiany nastroju. Także niektóre leki, konieczne do stosowania w podeszłym wieku, mogą wpływać na stany emocjonalne. Kiedy spada poziom serotoniny (która zapewnia dobry nastrój i poczucie spokoju), to pojawia się przygnębienie, a czasem nawet agresja. To zaś tłumaczy, dlaczego z wiekiem, mniej lub bardziej, zmienia się charakter człowieka. Jednym słowem, neurobiologia w starości nie sprzyja.

Znasz już objawy naturalnego starzenia się mózgu. Po czym więc poznać, że mózg zaczyna chorować? Dowiesz się tego w następnych rozdziałach. Poznasz symptomy choroby i objawy poszczególnych rodzajów demencji

Pamiętaj, że na świecie co 3 sekundy ktoś słyszy diagnozę „demencja”. I choć jeszcze nie potrafimy jej skutecznie wyleczyć, to możemy się do niej umiejętnie przygotować.

przewiń do góry przewiń w dół