Prawa pacjenta - to warto wiedzieć!
Opiekując się chorym bliskim, pamiętaj o tym, że w świetle prawa jest on pacjentem, któremu przysługują określone prawa. Warto te prawa znać i odwoływać się do nich w każdej sytuacji, w której nie są respektowane.
Podczas wizyt w przychodniach, w szpitalach czy innych placówkach opieki medycznej spotkasz się zapewne z całym wachlarzem zachowań personelu — od życzliwości, uczynności i zrozumienia, po ignorancję, opryskliwość i niekompetencję. Pamiętając o tym, że personel medyczny to również ludzie, nie zapominaj o tym, że ich także obowiązują przepisy. A Ty w imieniu swoim, jak również chorego, masz prawo do egzekwowania przysługujących praw.
Poniżej znajdziesz skrót informacji o prawach pacjenta - lista ta pomoże Ci zadbać o dobro Twoje, a także Twojego bliskiego chorego.
Regulacje prawne.
Prawa pacjenta są szczegółowym rozwinięciem praw człowieka w dziedzinie medycznej. W Polsce podstawowym dokumentem określającym prawa pacjenta jest Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Najnowszym dokumentem prawnym, który określa prawa pacjenta w Polsce jest ustwa z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw (j.t. Dz. U. 2016r., poz 186 ze zm.).
Prawa pacjenta należy odróżnić od praw ubezpieczonego. Te regulują osobne przepisy, które stanowią o rozszerzeniu uprawnień w ramach ubezpieczenia. Prawa pacjenta są prawami podstawowymi, przysługującymi zarówno osobom ubezpieczonym, jaki tym bez ubezpieczenia zdrowotnego.
Najważniejsze prawa pacjenta:
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych bez względu na miejsce zamieszkania, płeć, wiek, zasoby finansowe pacjenta, rasę, wyznanie itp.
- Prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających aktualnej wiedzy medycznej i natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia i życia.
- Prawo do uzyskania drugiej opinii lekarskiej lub pielęgniarskiej w razie wątpliwości diagnostycznych lub terapeutycznych.
- Prawo do profilaktyki w celu zapobiegania chorobom.
- Prawo do informacji na temat swojego stanu zdrowia, przeprowadzanych badań, rokowań, możliwości leczenia, zagrożeń wybranych terapii, leków i terapii zastępczych, a w szczególności na temat swoich praw jako pacjenta — wszelkie informacje powinny być udzielane w sposób zrozumiały.
- Prawo do zrezygnowania z otrzymywania informacji na temat swojego stanu zdrowia, z terapii czy badań nawet w przypadku wcześniej udzielonej zgody.
- Prawo do poufności i zachowania tajemnicy informacji związanych z pacjentem — pacjent może, ale nie musi upoważnić świadczeniodawcy do udzielania informacji osobom trzecim.
- Prawo do wolnego wyboru procedury leczenia oraz świadczeniodawcy dokonanego na podstawie rzetelnej informacji medycznej.
- Prawo do wyrażenia świadomej zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do poszanowania intymności i godności, w tym do godnego umierania, do bezpieczeństwa, poszanowania czasu pacjenta, do unikania niepotrzebnego bólu i cierpienia.
- Prawo do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, do odwiedzin, kontaktu z bliskimi i dodatkowej opieki pielęgnacyjnej ze strony osób bliskich bez względu na porę dnia.
- Prawo do opieki duszpasterskiej zgodnie z wyznawaną przez siebie religią.
- Prawo do dochodzenia swoich praw.
- Prawo do zgłoszenia działań niepożądanych produktu leczniczego.
- Prawo do tajemnicy informacji z nim związanych.
Co robić, jeśli ktoś łamie twoje prawa jako pacjenta?
W przypadku wyboru drogi administracyjnej, swoją skargę i roszczenia pacjent może skierować do:
- Rzecznika Praw Pacjenta (ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta: 800-190-590),
- Rzecznika Praw Obywatelskich,
- Rzecznika Praw Dziecka,
- Kierownika podmiotu leczniczego (w którym udzielane było świadczenie),
- Okręgowej Izby Lekarskiej,
- Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych,
- Okręgowej Rady Aptekarskiej,
- Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych,
Masz prawo pytać! Szczegółowe informacje na temat polskich przepisów prawnych, dotyczących praw pacjenta znajdziesz na stronach:
- Ministerstwa Zdrowia:
www.mz.gov.pl
w dziale Leczenie / Prawa pacjenta - Narodowego Funduszu Zdrowia:
www.nfz.gov.pl
w dziale Dla Pacjenta / Prawa pacjenta - Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
www.bpp.gov.pl
w dziale Dla pacjenta / Prawa pacjenta - Biuro Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
www.prawapacjenta.eu
w dziale Prawa Pacjenta