Opiekun przewlekle chorego

  • Jak radzić sobie w trudnej roli opiekuna

    Przewlekła choroba bliskiej osoby może stanowić wyzwanie dla rodziny i spowodować wiele trudności, wymagać zorganizowania życia na nowo. Pojawiają się emocje, takie jak strach, bezsilność, przytłoczenie, a czasami nawet złość. Zdarza się, że proces komunikowania się z osobą przewlekle chorą jest utrudniony, co rodzi dodatkową frustrację i przyczynia się do obciążenia psychicznego. Jak stawiać pierwsze kroki w roli opiekuna? Czy można się do tego przygotować? Kliknij ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasz artykuł.

    Zobacz więcej
  • Komunikacja z chorym otępiennym

    Jeśli członek Twojej  rodziny lub inna bliska Ci osoba cierpi na demencję, wiesz, że porozumiewanie się z nią staje się, wraz z postępem choroby, coraz bardziej skomplikowane. Chory nie jest już w stanie tak jak kiedyś wyrażać swoich potrzeb w zrozumiały dla innych sposób. Jak w takim razie nawiązać kontakt z osobą chorującą na demencję? Czy istnieją zasady komunikacji, które należy zastosować w takim przypadku i które ułatwią zrozumienie potrzeb podopiecznego? Kliknij ,,Zobacz więcej” i zapoznaj się z naszymi poradami. 

    Zobacz więcej
  • Komunikacja z osobą niedosłyszącą i niedowidzącą

    Jeśli zauważysz, że osoba znajdująca się pod Twoją opieką ma problemy ze słuchem lub wzrokiem, na samym początku powinieneś skontaktować się z lekarzem, w celu sprawdzenia jaki jest stopień zaawansowania dolegliwości. Może okazać się, że niezbędne jest np. założenie aparatu słuchowego czy zakup okularów. Pogarszający się słuch i wzrok mogą stanowić bariery w komunikacji, jednak istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić. Kliknij ,,Zobacz więcej” i zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poradami. 

    Zobacz więcej
  • Towarzyszenie osobie umierającej

    Towarzyszenie osobie umierającej jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych życiowych doświadczeń. Niestety, nie istnieją jednoznaczne sposoby ani porady, które byłyby w stanie ułatwić tę przykrą sytuację. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. W naszym artykule prezentujemy jednak porady, które mogą okazać się cenne i pomocne zarówno dla opiekuna jak i dla samej osoby umierającej w ostatnich chwilach życia. Kliknij ,,Zobacz więcej”.

    Zobacz więcej
przewiń do góry przewiń w dół