-
Karmienie choregoZobacz więcej
Opieka nad chorym członkiem rodziny to zazwyczaj duże wyzwanie dla bliskich, i bywa obciążające nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Karmienie wydaje się jedną z prostszych czynności w opiece, ale jeśli nie przygotujemy się do tego w odpowiedni sposób, może okazać się problematyczne zarówno dla opiekuna jak i dla podopiecznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat karmienia chorego, a także zobaczyć przydatne podczas tej czynności produkty kliknij ,,Zobacz więcej”.
-
Dobór wyrobu chłonnegoZobacz więcej
Opieka nad osobami starszymi często wiąże się także z doborem odpowiedniego produktu chłonnego. Jeżeli podopieczny doświadcza nietrzymania moczu lub kału, warto zadbać o jego komfort. Rodzajów wyrobów chłonnych jest wiele: wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki i wiele innych. Dobrze dopasowany pod względem rodzaju, rozmiaru i poziomu chłonności produkt oznacza lepsze samopoczucie podopiecznego. Kliknij ,,Zobacz więcej”, dowiedz się jak wybrać optymalny produkt.
-
Zakładanie i zmiana wyrobu chłonnego u osoby leżącejZobacz więcej
Opieka długoterminowa nad osobą leżącą z nietrzymaniem moczu wymaga od opiekuna należytej wiedzy i umiejętności. Jedną z ważniejszych czynności opiekuńczych jest zakładanie i zmiana wyrobu chłonnego co niejednokrotnie może sprawić dużo trudności. Na tej stronie przedstawiamy techniki zakładania i zdejmowania pieluchomajtek i pieluch anatomicznych. Warto pamiętać, że prawidłowo założony produkt zmniejsza ryzyko powstania odparzeń, a co za tym idzie - odleżyn. Dowiedz się więcej klikając ,,Zobacz więcej”.
-
Profilaktyka odleżynZobacz więcej
Odleżyny to miejscowa martwica skóry, a w skrajnych przypadkach także niżej położonych tkanek, mięśni czy nawet kości. Powstają one na skutek długotrwałego ucisku i problemów z ukrwieniem, a narażone na ich powstanie są szczególnie osoby pozostające na stałe w łóżku. Jak zapobiec odleżynom? Jak nie doprowadzić do trudno gojących się ran? Profilaktyka odleżyn nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyczności. Kliknij ,,Zobacz więcej” i dowiedz się jak codzienne, proste czynności pomogą uchronić podopiecznego przed odleżynami i odparzeniami.
-
Mycie ciałaZobacz więcej
Opieka nad seniorem, który ma trudności w poruszaniu się wymaga od opiekuna dużo cierpliwości, a przede wszystkim dobrej organizacji i wprawy w wykonywaniu czynności opiekuńczych. Ważnym elementem codziennej rutyny jest mycie i pielęgnacja ciała. Skóra osoby starszej, zwłaszcza ta narażona na drażniące działanie potu, moczu lub kału, podatna jest na różnego rodzaju podrażnienia, takie jak zaczerwienienia, czy odparzenia. Warto zatem na bieżąco dbać o jej odpowiednią higienę, a następnie nawilżenie. Kliknij ,,Zobacz więcej”, poznaj nasze wskazówki, a także sprawdzone produkty.
-
Mycie głowyZobacz więcej
Przewlekle chory przebywający na stałe w łóżku potrzebuje specjalnie dostosowanej toalety. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest mycie głowy, do którego jeśli podejdziemy w nieodpowiedni sposób, może być uciążliwe nie tylko dla podopiecznego, ale także opiekuna. Jak ułatwić sobie tę czynność? Czy stosować miskę czy basenik? Jak uniknąć zalania wodą pościeli? Jaki szampon sprawdzi się najlepiej? Na te i więcej pytań poznasz odpowiedź klikając w ,,Zobacz więcej”.
-
Mycie i pielęgnacja okolic intymnychZobacz więcej
Przy opiece nad starszymi, którzy nie poruszają się samodzielnie niezbędna jest nie tylko duża wiedza, ale także spora doza empatii. W przypadku pielęgnacji okolic intymnych trzeba mieć na uwadze zarówno dokładne oczyszczenie, jak i emocje podopiecznego. Z tego artykułu dowiesz się, między innymi, w jaki sposób dbać o higienę intymną osoby niesamodzielnej; jak często i w jaki sposób dokonywać toalety okolic krocza, w jaki sposób dbać o szczególnie wrażliwą skórę, tak by zapobiegać podrażnieniom, odparzeniom, infekcjom dróg moczowych i odleżynom oraz jakie produkty wybrać. Kliknij ,,Zobacz więcej”.
-
Toaleta jamy ustnejZobacz więcej
Jak wykonać toaletę jamy ustnej u osoby chorej i niesamodzielnej? Jak zrobić to tak, aby nie sprawić dyskomfortu podopiecznemu? Osobie niesamodzielnej, zwłaszcza tej, która na stałe przebywa w łóżku, mogą przytrafić się częstsze infekcje jamy ustnej, górnych dróg oddechowych czy uciążliwe uczucie suchości w ustach. Istnieje kilka sposobów, aby temu zapobiec. Jeśli chcesz nauczyć się poprawnie myć zęby i oczyszczać jamę ustną, a także poznać sposoby zapobiegania infekcjom kliknij ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasz artykuł na ten temat.
-
Zmiana bielizny osobistejZobacz więcej
Pomoc osobom starszym, częściowo niesamodzielnym lub na stałe przebywającym w łóżku w zmianie bielizny osobistej bywa czasami trudne. Podobnie jak mycie i pielęgnacja okolic intymnych może wiązać się z trudnymi emocjami, wstydem czy dyskomfortem podopiecznego. W tym artykule prezentujemy sposoby zmiany bielizny osobistej, koszuli nocnej i piżamy. Pokazujemy jak zrobić to w sposób prosty, ale jednocześnie delikatny i komfortowy dla podopiecznego. Podpowiadamy jakiego sprzętu użyć, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie tę czynność. Kliknij ,,Zobacz więcej”.
-
Zmiana pościeliZobacz więcej
Kiedy podopieczny na stałe przebywa w łóżku, należy zadbać o dostosowanie tego miejsca w taki sposób, aby czuł się komfortowo i higienicznie. W celu zapewnienia mu jak największej wygody, trzeba pamiętać o regularnej zmianie bielizny pościelowej. Przeważnie czynność ta nie sprawia nam większego problemu, jednak aby poprawnie wykonać zmianę bielizny pościelowej kiedy w łóżku znajduje się osoba chora, warto mieć na uwadze kilka ważnych wskazówek. Jakich? Kliknij ,,Zobacz więcej” i przeczytaj nasze porady.
-
Przemieszczanie i zmiana pozycji choregoZobacz więcej
Opieka nad chorym członkiem rodziny, który nie jest w stanie poruszać się samodzielnie bądź na stałe przebywa w łóżku wiąże się z pomocą mu w wielu czynnościach a także pomoc w przemieszczaniu i zmianie pozycji ciała. Zmiana pozycji jest konieczna w przypadku chęci nakarmienia, wykonania toalety, zmiany pieluchy i wielu innych czynnościach. W artykule prezentujemy jak przemieszczać i zmieniać pozycję ciała chorego w sposób wygodny i bezpieczny zarówno dla podopiecznego jak i opiekuna. Kliknij ,,Zobacz więcej” i zapoznaj się z naszymi zaleceniami.