Dobór wyrobu chłonnego

Powszechnie wiadomo, że aby zabezpieczyć osobę z nietrzymaniem moczu i/lub kału stosuje się pieluchę.

Pielucha jest jednym z wielu możliwych do zastosowania wyrobów chłonnych dla osób z nietrzymaniem moczu i/lub kału. Jeśli chcesz sprawdzić czy używasz dla swojego podopiecznego odpowiedniego produktu zapraszamy do przeczytania tego artykułu, po którym będziesz umiał odpowiedzieć na następujące pytania.

 • Jakie wyroby chłonne masz do wyboru i czym się kierować chcąc dobrać odpowiedni produkt dla podopiecznego?
 • Jak sprawdzić czy używasz odpowiedniego rozmiaru produktu i jakie on ma dla Ciebie i podopiecznego praktyczne znaczenie?
 • Jak wybrać wyrób by dobrze chłonął i nie powodował wycieków pozwalając na dostatecznie długie użycie np. w nocy?

Nietrzymanie moczu/kału

Nietrzymanie moczu (NTM, inkontynencja, słaby pęcherz) i nietrzymanie kału są dla kilku milionów osób w Polsce tematem trudnym, krępującym i często bolesnym. Niezależnie od tego czy problem ten dotyczy bezpośrednio Ciebie, czy osoby, którą się opiekujesz można sobie z nim skutecznie radzić.

Podziałów nietrzymania moczu/kału jest wiele. Różne są też sposoby leczenia. Każdy przypadek powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię. Każdorazowo, bez względu na to, jaka terapia będzie stosowana, należy używać produktów chłonnych przeznaczonych do inkontynencji.

Statystycznie nietrzymanie moczu dotyczy co 4 kobietę i co 8 mężczyznę na różnych etapach życia. W wielu przypadkach nietrzymanie moczu to objaw towarzyszący innym chorobom i wraz z ich wyleczeniem może minąć. Dlatego każdy przypadek nietrzymania moczu/kału powinien zostać skonsultowany z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię. 

Bez względu na to co jest jego przyczyną, nietrzymanie moczu (lub kału) może mieć różne nasilenie. 
Najwięcej osób dotkniętych jest lekką inkontynencją, z czego część doświadcza epizodów nietrzymania tymczasowo, w związku z różnego rodzaju schorzeniami. Najmniej osób doświadcza bardzo ciężkiej inkontynencji,  która dotyczy raczej obłożnie chorych, zupełnie niekontrolujących swoich czynności fizjologicznych. Ciężkie nietrzymanie moczu u obłożnie chorych często połączone jest z nietrzymaniem kału.

Dobór wyrobu chłonnego

Dobór odpowiednich środków chłonnych zależy nie tylko od tego, jaki jest stopień nietrzymania moczu. Należy wziąć pod uwagę także to czy osoba chora jest aktywna (porusza się samodzielnie) czy pozostaje w łóżku. Gama produktów chłonnych do zabezpieczenia przy nietrzymaniu moczu jest szeroka - na rynku dostępne są wkładki urologiczne, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki. Ważne, aby spośród bogatej oferty produktów wybrać produkt odpowiedni do potrzeb. Jak to zrobić?

Jak dobrać odpowiedni produkt chłonny przy nietrzymaniu moczu?
Pierwszym krokiem do ustalenia, jakiego wyrobu należy używać, jest określenie stopnia inkontynencji (nietrzymania moczu), z jakim mamy do czynienia. 

1. Określ stopień nietrzymania moczu

Pierwszym krokiem do ustalenia, jakiego wyrobu należy używać, jest orientacyjne określenie stopnia nietrzymania moczu (NTM). Na podstawie kilkudniowej obserwacji epizodów nietrzymania moczu określ częstotliwość i przybliżoną ilość moczu wydalonego w sposób niekontrolowany:

 • zdarza się popuścić niewielką ilość moczu między wizytami w toalecie – LEKKI STOPIEŃ NTM 
 • nietrzymanie moczu zdarza się często i jest dość obfite – ŚREDNI STOPIEŃ NTM
 • nietrzymanie moczu jest częste i obfite, całkowity brak kontroli nad wydalaniem moczu – CIĘŻKI STOPIEŃ NTM

Nietrzymanie moczu

Często zdarza się, że osoby z nietrzymaniem moczu wybierają zabezpieczenie nieadekwatne do ich problemu, np. osoby z lekką inkontynencją stosują wyroby do średniej i ciężkiej inkontynencji, ponieważ czują się bezpieczniej. Warto przeprowadzić kalkulację, aby upewnić się, czy rzeczywiście potrzebny jest tak bardzo chłonny produkt. 
Jeżeli potrzebujesz dokładniej określić stopień nietrzymania moczu, wypełnij dzienniczek mikcji, w którym uzupełnisz wszystkie wizyty w toalecie i epizody nietrzymania moczu. Dzienniczek możesz wypełnić również przy pomocy bezpłatnej aplikacji SeniControl dostępnej w usługach AppStore, Google Play, Windows Phone. 

2. Określ stan fizyczny osoby, dla której dobierany jest produkt

 • chodzi samodzielnie, wychodzi z domu, prowadzi aktywny tryb życia,
 • porusza się z pomocą, ze wsparciem laski, balkonika, przemieszcza się na wózku,
 • stale pozostaje w łóżku.

3. Wybierz odpowiedni rozmiar produktu

Jeżeli dla siebie lub swojego podopiecznego potrzebujesz majtek chłonnych, pieluch z regulowanym pasem biodrowym lub pieluchomajtek to pamiętaj jeszcze o doborze odpowiedniego rozmiaru. Zbyt mały produkt może powodować otarcia i podrażnienia skóry, przy zbyt dużym – może dochodzić do wycieków.
Przy pomocy miary krawieckiej zmierz obwód w talii i biodrach. Następnie odnieś te wartości do rozmiarów wyrobów chłonnych Seni ujętych w tabeli zamieszczonej na każdym opakowaniu.

 • obwód talii
 • obwód bioder

Jeśli oba wymiary: obwód talii i bioder mieszczą się w jednym z podanych w tabeli przedziałów – ten rozmiar wybierz.
Jeśli wymiary talii i bioder znajdują się w dwóch różnych przedziałach, wybierz rozmiar na podstawie wymiaru większego.
Przykład jak dobrać odpowiedni rozmiar w przypadku pieluchomajtek.
TALIA - 92, BIODRA - 104, właściwy rozmiar - Medium 
TALIA - 97, BIODRA - 120, właściwy rozmiar - Large

 

majtki chłonne  pieluchomajtki   pieluchy z regulowanym pasem biodrowym
przedział w cm rozmiar         przedział w cm rozmiar         przedział w cm rozmiar        
    40-60 Extra Small    
55-85 Small 55-80 Small    
80-110 Medium 75-110 Medium 70-105 Medium
100-135 Large 100-150 Large 80-125 Large
120-160 Extra Large 130-170 Extra Large 105-155 Extra Large
Dobrze dobrany produkt zapewni codzienny komfort, ale również pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Za mała pielucha będzie uwierać i może powodować nieprzyjemne obtarcia w pasie czy w pachwinach oraz podrażnienia skóry, które w przypadku osób leżących szybko mogą przekształcić się w trudno gojące się rany.

Za duża pielucha będzie luźno leżeć na chorym, przez co bardzo prawdopodobne będą wycieki boczne, które nie tylko obniżą znacząco komfort chorego, ale również podniosą koszty prania.

 

Uwaga: Często zdarza się, że wybiera się większą rozmiarowo pieluchę, bo daje ona wrażenie większej chłonności. Tymczasem dla większej chłonności należy wybrać produkt w odpowiednim rozmiarze o podwyższonej chłonności.

Dobrze dobrany rozmiar pieluchomajtek to:

 • większy komfort chorego,
 • mniej pracy przy zmianie pościeli,
 • redukcja kosztów prania,
 • mniejsze ryzyko powstania otarć i odparzeń.

 

UWAGA Nie wolno samodzielnie dopasowywać kształtu wyrobów chłonnych poprzez docinanie ich nożyczkami

 

Pamiętaj o jakości.

Wybierając wyroby chłonne zwróć uwagę na ich jakość. Niezależnie od tego czy potrzebne są wkładki urologiczne czy pieluchomajtki, będą one używane przez wiele godzin. Dlatego też ważne jest używanie produktów najwyższej jakości, które nie tylko skutecznie chronią ale i nie powodują podrażnień skóry pośladków i okolic intymnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyrobów chłonnych? 

 • Wyroby chłonne powinny być bezpieczne dla skóry i nie powodować uczuleń i podrażnień.
 • Skóra w produktach chłonnych musi oddychać, więc ich warstwa zewnętrzna powinna przepuszczać powietrze. Produkty chłonne nie powinny zawierać latexu, który jest silnym alergenem. Dla komfortu użytkownika i jego dyskrecji ważne jest także to, aby były miękkie i nieszeleszczące.
 • Wyroby chłonne powinny zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu,
 • Wyroby chłonne powinny hamować namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu, co pozwoli na zachowanie dyskrecji,
 • Wyroby chłonne powinny zapewniać odpowiednią chłonność i maksymalną ochronę przed wyciekami.

Ważne jest szybkie i równomierne rozprowadzanie moczu. Zapewnić to może np. specjalna włóknina dystrybucyjna wewnątrz wkładu chłonnego wyrobu (system EDS). Maksymalną ochronę przed wyciekami zapewniają wewnętrzne hydrofobowe osłonki boczne oraz anatomiczny kształt i elementy elastyczne (przylepcorzepy, ściągacze taliowe), które pozwalają na idealne dopasowanie wyrobu do ciała. 

Produkty chłonne dla osób aktywnych 

Osoby aktywne z nietrzymaniem moczu na ogół chcą wybierać produkty chłonne, które z łatwością założą samodzielnie i które pozwolą na zachowanie dyskrecji i wygody. 
Dla osób z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu polecane są wkładki urologiczne. Ze względu na różnice w anatomii dostępne są inne wkładki dla kobiet i inne dla mężczyzn.