Mycie ciała wymaga dobrej organizacji przeróżnych czynności i wprawy w ich wykonywaniu. Jak się przygotować do mycia ciała podopiecznego i jak wykonać je krok po kroku? W jaki sposób można ułatwić sobie wykonywanie toalety i o czym nie zapomnieć, by skóra była bezpieczna?
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne funkcje spełnia skóra. Chroni ona organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wysoka temperatura, suche powietrze, bakterie, drażniące składniki detergentów itp. Z upływem lat skóra staje się coraz słabsza i bardziej podatna na występowanie problemów skórnych. Szczególnie narażone na nie są osoby z nietrzymaniem moczu i/lub kału, u których skóra okolic intymnych ciągle przebywa w wilgotnym środowisku, obfitującym w drażniące substancje zawarte w moczu i kale. Dlatego też toaleta ciała osoby przewlekle chorej to najważniejsza z czynności higienicznych oraz istotny element profilaktyki przeciwodleżynowej. Toaleta ciała to nie tylko mycie, to także pielęgnacja: dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry, ochrona przed odparzeniami, podrażnieniami, poprawianie krążenia i ogólnego samopoczucia.
Seni Care to produkty polecane do codziennej toalety i pielęgnacji m.in. osób przewlekle chorych i długotrwale unieruchomionych. Nadają się one do pielęgnacji całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych i higieny podczas zmiany produktów chłonnych. Produkty w całej linii wzajemnie się uzupełniają.
Ogólna toaleta ciała chorego, krok po kroku:
- Stwórz miłą i przyjazną atmosferę. Pamiętaj, że dla chorego toaleta ciała to sytuacja krępująca – staraj się nie narażać go na dodatkowy dyskomfort.
- Nie spiesz się, zawsze uwzględniaj przyzwyczajenia i nawyki podopiecznego.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia.
- Rozmieść sprzęt tak, aby mieć wszystko pod ręką, żeby nie zostawiać chorego samego, a jeśli musisz odejść od łóżka, to koniecznie pamiętaj o zamknięciu drabinek i przykryciu chorego.
- Chroń łóżko chorego przed zalaniem, podkładając ręcznik, a najlepiej podkład jednorazowy Seni Soft pod myte części ciała.
- Odsłaniaj tylko te części ciała, które są w danym momencie myte.
- Ze względu na komfort i intymność czynności wyproś osoby trzecie z pomieszczenia.
Przed rozpoczęciem czynności toaletowych przygotuj:
- pastę i szczoteczkę do umycia zębów lub protezy, miskę nerkowatą.
- kubek, grzebień.
- środek myjący do użycia z wodą lub bez wody,
- szczoteczkę do paznokci, pumeks,
- nożyczki i pilniczek do paznokci,
- miskę do mycia, dzbanek, basen,
- jednorazowe myjki (np. Seni Care), dwa ręczniki, kompresy,
- preparaty aktywizujące, nawilżające, natłuszczające skórę,
- rękawiczki jednorazowe.
Jeśli używasz środków do mycia, to należy spłukać je pod bieżącą wodą (pod prysznicem lub wodą z dzbanka). Pozostawione na skórze nawet niewielkie ilości piany mogą znacznie przyczynić się do powstawania różnych podrażnień skóry.
Nie spłukuj tylko tych środków, które są wyraźnie oznaczone jako do użycia bez wody.
Podstawa pielęgnacji.
Na co zwracać uwagę i czego możesz potrzebować?
Jednorazowe myjki higieniczne Seni Care
Chronią przed zabrudzeniem dłonie osoby wykonującej czynności higieniczne, a jednocześnie zapewniają przyjemne odczucie dla skóry podopiecznego. Myjki wykonane są z miękkiego i chłonnego materiału i są dostępne w dwóch wersjach:
- myjki podfoliowane - do stosowania wraz z preparatami myjącymi bez użycia wody (Pianka myjąco - pielęgnująca Seni Care lub Krem myjący 3w1 Seni Care).
- myjki niepodfoliowane - do stosowania podczas mycia przy użyciu wody (Kremowy żel do mycia Seni Care lub Lotion myjąco – natłuszczający Seni Care).
Produkt jednorazowego użytku.
Dostępne w opakowaniu 50 szt.
Codzienna pielęgnacja osób przewlekle chorych wymaga poświęcenia bardzo dużej uwagi. U osób narażonych na występowanie podrażnień skóry i odleżyn wszelkie zabiegi należy wykonywać z dbałością, przy użyciu specjalistycznych środków i delikatnych wyrobów pomocniczych. Wszelkie preparaty myjące warto aplikować przy pomocy miękkich ręczników higienicznych lub jednorazowych myjek higienicznych.
Do czynności pielęgnacyjnych wybieraj produkty funkcjonalne i praktyczne:
1. w dużych, stabilnych opakowaniach.
2. posiadające pompki.
3. chusteczki nasączane – o dużej powierzchni.
4. materiał chłonny do wycierania – odporny na rozerwanie, niepozostawiający na ciele podopiecznego kłaczków materiału.
Podkłady higieniczne.
Służą jako dodatkowe zabezpieczenie łóżka i pościeli przed zawilgoceniem, np. w trakcie mycia lub przy zmianie wyrobu chłonnego. Nie przesuwają się po prześcieradle.
Podkłady Seni dostępne są w dwóch wersjach:
- Seni Soft
- Seni Soft Super Dry (o większej chłonności – z superabsorbentem)
Podkłady dostępne w rozmiarach: 40x60 cm, 60x60 cm, 90x60 cm, 90x170 cm (ze skrzydłami bocznymi do zawinięcia pod materac).
Rękawiczki jednorazowe
Rękawiczki jednorazowe lateksowe lub nitrylowe, pudrowane, stanowią idealną ochronę dłoni opiekuna.
sposób pakowania umożliwia pojedyncze wyjmowanie rękawiczek z pudełka
dostępne w rozmiarach XS, S, M, L, XL
100 szt. w opakowaniu
Jeżeli Twoje dłonie są zniszczone, użyj odżywczego kremu do rąk Seni Care, który skutecznie zmiękczy i wygładzi wymagającą skórę rąk.
Odpowiednie osuszanie
Najbezpieczniej osuszysz skórę poprzez delikatne dotykanie ciała materiałem chłonnym, a nie przez wycieranie czy intensywne tarcie. Pamiętaj również, że ręcznik tradycyjny też może stać się źródłem infekcji. Jeśli decydujesz się na używanie ręczników frotte, to warto wymieniać je bardzo często, nawet codziennie lub po każdym użyciu. Zamiast tradycyjnych ręczników wypróbuj jednorazowe ręczniki higieniczne air-laid – są bardzo chłonne, delikatniejsze od zwykłego ręcznika, a przy tym bardziej higieniczne.
Jednorazowe ręczniki higieniczne air-laid Seni Care:
- delikatne i miękkie ,
- wykonane są z bardzo chłonnego materiału air-laid,
- odporne na rozerwanie nawet po namoczeniu,
- duża powierzchnia umożliwia wykorzystanie ręcznika do szeregu czynności higienicznych np. do osuszenia ciała po myciu,
- produkt jednorazowego użytku, dostępne w opakowaniu 30 szt.
Mycie ciała
Ciało chorego należy myć przynajmniej raz dziennie z użyciem wody i środka myjącego. Bardzo ważne w pielęgnacji skóry osób obłożnie chorych jest stosowanie preparatów myjących bez zawartości mydła - mydło działa wysuszająco na skórę oraz zmywa jej naturalną warstwę ochronną.
Aby zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu skóry, stosuj środki myjące o pH 5-5,5 czyli o odczynie kwaśnym - takie jak Lotion myjąco-natłuszczający Seni Care lub Kremowy żel do mycia Seni Care.
Delikatny żel myjąco-natłuszczający Seni Care
Delikatny produkt myjący bez zawartości mydła,
- nie tylko oczyszcza, ale równocześnie nawilża i natłuszcza skórę
- nie zmienia PH skóry
- delikatnie się pieni, dzięki czemu łatwo go spłukać, co jest szczególnie ważne w opiece nad chorym leżącym.
- w ekonomicznym (500 ml) i wygodnym opakowaniu z pompką dozującą.
Odżywczy kremowy żel do mycia
Dzięki formule bogatej w składniki natłuszczające oraz nawilżający mocznik zmniejsza uczucie ściągnięcia skóry już po pierwszym użyciu.
- kremowa konsystencja
- bez zawartości mydła
- o neutralnym pH
- polecany do oczyszczania bardzo suchej i odwodnionej skóry
- wygodne opakowanie z pompką dozującą, 300 ml.
Mycie twarzy, oczu, szyi
- Zdejmij koszulę choremu (lub górną część piżamy), okryj chorego kołdrą.
- Ułóż ręcznik przeznaczony do górnej części ciała pod głową podopiecznego. Namocz gaziki i przetrzyj oczy chorego, zaczynając od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. (rys. 1)
- Lekko namydloną myjką umyj twarz choremu, delikatnie osusz ręcznikiem, następnie umyj uszy oraz szyję i kark, osusz ręcznikiem. (rys. 2 i 3)
Mycie klatki piersiowej
- Ułóż ręcznik na klatce piersiowej chorego, wywijając mankiet z ręcznika na kołdrę, by zabezpieczyć pościel przed zamoczeniem i uchronić chorego przed nadmiernym obnażaniem.
- Unieś delikatnie okrycie za mankiet ręcznika, umyj klatkę piersiową, osusz.
Mycie ramion i rąk
- Odsłoń tę rękę chorego, która jest dalej od Ciebie, podłóż pod nią ręcznik, osłaniając bieliznę pościelową, postaw miskę z wodą na ręczniku. Zanurz dłoń chorego w wodzie. Odczucie wody zwiększa komfort chorego. (rys. 1)
- Umyj kolejno: przedramię, ramię, pachę, dłoń oraz szczoteczką paznokcie; następnie wytrzyj dokładnie osuszając okolice między palcami (rys. 2). Pamiętaj o zasadzie - zaczynamy mycie od najmniej brudnych części ciała.
- Umyj w ten sam sposób drugą rękę.
- Jeśli istnieje taka konieczność, obetnij paznokcie po podłożeniu pod dłonie ręcznika jednorazowego lub miski nerkowatej. Wygładź obcięte paznokcie pilniczkiem (rys. 3).
Mycie brzucha
- Umyj brzuch, pępek, okolice bioder chorego.
- Wytrzyj starannie skórę, wysuń ręcznik i okryj chorego wierzchnim przykryciem.
- Zmień wodę w misce.
W trakcie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych u kobiet zwróć szczególną uwagę na okolice pod biustem, a u osób z nadwagą na przestrzenie między fałdami skóry – są to miejsca szczególnie narażone na powstawanie odparzeń. W ramach profilaktyki, smaruj te miejsca Kremem ochronnym z argininą Seni Care lub Balsamem regenerującym Seni Care. Natomiast jeśli zauważysz zaczerwienienia – zastosuj Krem ochronny z tlenkiem cynku Seni Care, który zawiera w swoim składzie tlenek cynku o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym.
Mycie pleców i pośladków
- Jeżeli chory jest ubrany w piżamę, zdejmij spodnie. Jeśli chory używa wyrobów chłonnych do nietrzymania moczu (np. pieluchomajtek), zdejmij użyty wyrób na czas mycia.
- Pomóż choremu ułożyć się na boku.
- Ułóż ręcznik przeznaczony do dolnych części ciała lub podkład jednorazowy wzdłuż pleców i pośladków chorego. (rys. 1)
- Umyj plecy i pośladki, a na końcu szparę pośladkową. (rys. 2)
- Osusz dokładnie skórę pleców i pośladków. (rys. 3)
- Oklep plecy chorego. Możesz zastosować do tej czynności Żel aktywizujący Seni Care, który wspomoże mikrocyrkulację krwi i dostarczy skórze odpowiednich składników odżywczych.
Optymalny czas oklepywania to 3–5 minut. Aby było skuteczne, należy zachęcić chorego do kaszlu i odpluwania wydzieliny na chusteczkę lub ligninę.
Mycie nóg
- Połóż ręcznik wzdłuż nogi, która znajduje się dalej od Ciebie i postaw na nim miskę.
- Zegnij nogę chorego w kolanie i zanurz jego stopę w wodzie.
- Umyj całą nogę: stopę, podudzie, udo.
- Osusz nogę, pamiętając o przestrzeniach między palcami.
- Umyj drugą nogę w ten sam sposób.
- Jeśli istnieje taka konieczność, obetnij paznokcie nad ręcznikiem jednorazowym.
- Po umyciu stóp, wetrzyj w nie odpowiedni krem, np. odżywczy krem do stóp z mocznikiem (7%) Seni Care
Odżywczy krem do stóp
Polecany do codziennej pielęgnacji stóp, doskonale uelastycznia skórę całych stóp oraz zapobiega jej pękaniu na piętach. Skutecznie zmiękcza, wygładza i ujędrnia skórę, a dzięki zawartości SINODORU neutralizuje zapach stóp.
Opakowanie – tuba 100 ml
Jeśli skóra stóp jest bardzo twarda i zrogowaciała, wypróbuj Krem do suchej, zrogowaciałej skóry z mocznikiem (10%) Seni Care. Większe stężenie mocznika pomoże uregulować proces łuszczenia i rogowacenia naskórka – skóra stóp, kolan czy łokci będzie doskonale odżywiona, nawilżona i natłuszczona.
Opakowanie – tuba 100 ml
Nawilżanie bardzo suchej skóry
Skóra w każdym wieku narażona jest na uszkodzenia, jednak najbardziej zagrożona jest sucha, skłonna do podrażnień oraz cienka i wrażliwa skóra osób chorych, której proces regeneracji jest znacznie spowolniony. Pamiętaj o stosowaniu produktów, które pomagają utrzymać ją w prawidłowej kondycji. Regularne nawilżanie umożliwia zachowanie dobrego napięcia i elastyczności skóry oraz pomaga w regeneracji. Jest to kluczowe w profilaktyce przeciwodleżynowej. Produkty nawilżające powinno się aplikować po każdym myciu ciała.
Balsam regenerujący do skóry suchej Seni Care
Dzięki bogatej recepturze może być polecany szczególnie wtedy, gdy nie ma możliwości regularnego stosowania kosmetyków nawilżających i regenerujących.
Skutecznie nawilża, odżywia i wygładza skórę, jednocześnie wspomagając jej regenerację.
Łagodzi podrażnienia, zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym.
Opakowanie – tuba 200 ml.
Dla osób ze skórą szczególnie wymagającą i przesuszoną doskonała jest Emulsja intensywnie nawilżająca do skóry suchej z mocznikiem (4%).
Dzięki zawartości mocznika, emulsja Seni Care skutecznie zmiękcza wysuszony naskórek, wygładza go i ujędrnia, a dodatkowo – nawilża i łagodzi podrażnienia. Ma lekką konsystencję, łatwo się rozprowadza i wchłania.
W wygodnym ekonomicznym opakowaniu z pompką dozującą (500 ml).
Nawilżanie to nie tylko pielęgnacja z zewnątrz. To również odpowiednie nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. Każdy człowiek powinien przyjmować ok. 2 litrów płynów dziennie, równomiernie rozłożonych w ciągu dnia. Chorzy często unikają przyjmowania płynów, ale można podawać je w różnej formie, np. galaretki, kisielu, jogurtu, zupy itp. Dobrym rozwiązaniem jest dbanie o podawanie ~250 ml w ciągu 2 godzin. Ważne jest wartościowe odżywianie, z uwzględnieniem potrzebnej ilości kalorii i białka. Podawanie płynów i wartościowa dieta ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej. Dietę warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Masaż
Ogólnym celem masażu jest poprawa jakości życia. Masaż może przynieść wiele pozytywnych korzyści, poczynając od poprawy kondycji skóry przez odżywienie tkanek, aż po lepsze samopoczucie. Masaż powinien trwać około 15-20 minut.
Korzyści masażu:
- Pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe,
- likwiduje obumarłą warstwę naskórka i obrzęki,
- poprawia krążenie krwi,
- usprawnia funkcjonowanie układu oddechowego.
Masaż przyniesie pożądany efekt, jeżeli weźmiesz pod uwagę:
- Środek poślizgowy – aby nie podrażnić skóry, należy pamiętać o olejku do masażu, z polecenia lekarza można również używać maści leczniczych
- Kierunek masażu – w stronę głowy, w stronę serca. Masaż rozpoczynamy od „przegłaskania” powierzchni, którą chcemy masować, a na zakończenie masażu można oklepać chorego (plecy – omijając nerki) i ponownie „przegłaskać” całą masowaną powierzchnię
- Przeciwwskazania – są stany, w których masaż jest odradzany (np. gorączka, nowotwór, zmiany skórne, przerwanie ciągłości skóry, stany zapalne, tuż po posiłku, żylaki, niedrożność żył, nieuregulowane ciśnienie krwi)
Przy codziennym masowaniu skóry narażonej na powstawanie odleżyn pomocny będzie Żel aktywizujący Seni Care, który wspomaga krążenie krwi, działa łagodząco, odprężająco i relaksująco. Dzięki zawartości mentolu pozostawia na skórze delikatne uczucie chłodu i pobudzenia.
Opakowanie – tuba 200 ml
Do masażu suchej, wrażliwej i narażonej na podrażnienia skóry polecamy natomiast Olejek pielęgnacyjny Seni Care, który wyraźnie wygładza skórę, zapewniając jej właściwy stopień nawilżenia, napięcia i ujędrnienia. Ułatwia on wykonywanie masażu oraz dostarcza skórze cenne składniki odżywcze.