W zależności od stopnia samodzielności podopiecznego, w różnym zakresie pomagasz w myciu i pielęgnacji okolic intymnych. Wykonywanie lub pomoc w wykonywaniu toalety okolic narządów płciowych bywa podwójnie trudna, ponieważ czynności te wymagają tak staranności, jak i radzenia sobie z własnymi i podopiecznego emocjami i wstydem. Lekcja ta została przygotowana tak, by pomóc Ci w tym szczególnym zadaniu.
W jaki sposób dbać o higienę intymną podopiecznego? Jak często i w jaki sposób dokonywać toalety okolic krocza? W jaki sposób dbać o szczególnie wrażliwą skórę, tak by zapobiegać podrażnieniom, odparzeniom, infekcjom dróg moczowych i odleżynom? W jaki sposób wykonać szybko toaletę przy zmianie pieluchy bez użycia wody? Na te i wiele innych pytań dotyczących pielęgnacji okolic intymnych odpowiadamy w przygotowanej lekcji.
Podmywanie u kobiet
- Nalej czystej wody do miski i dzbanka.
- Pod pośladki chorej podłóż dodatkowy podkład, a na nim połóż basen. Ułóż chorą na basenie. (rys. 1)
- Sprawdź, czy temperatura wody jest dla chorej odpowiednia – polej niewielką ilością wody swoje przedramię, a następnie wewnętrzną stronę uda chorej.
- Jeśli chora może podmyć się sama, załóż jej na rękę lekko namydloną myjkę, polej krocze wodą i poproś, aby się podmyła. Jeżeli czynność tę wykonujesz Ty, załóż rękawiczki jednorazowe i umyj krocze – zawsze w kierunku od narządów płciowych do odbytu (taki kierunek zapobiega przenoszeniu bakterii z odbytu w kierunku narządów płciowych). (rys. 2)
- Umyj skórę okolicy dołu pachwinowego z prawej i z lewej strony.
- Sprawdź, czy na skórze nie występują zmiany o charakterze odparzeń.
- Spłucz krocze i zewnętrzne narządy płciowe chorej wodą z dzbanka.
- Podaj chorej ręcznik, aby się wytarła lub jeśli to niemożliwe – wykonaj tę czynność samodzielnie.
- Po zdjęciu myjki spłucz rękę chorej, a następnie ją osusz.
W przypadku krwawienia z dróg rodnych należy podmywać kobiety kilkukrotnie w ciągu dnia. Jeśli chora ma NTM, wystarczającym zabezpieczeniem przed zabrudzeniem bielizny w czasie menstruacji będą używane wyroby chłonne do nietrzymania moczu.
Podmywanie u mężczyzn:
- Nalej czystej wody do miski i dzbanka.
- Podłóż podkład pod pośladki chorego.
- Jeśli chory jest w stanie podmyć się samodzielnie, asystuj mu i dopilnuj, by zrobił to dokładnie, jeśli nie – załóż rękawiczki jednorazowe i wykonaj czynność samodzielnie: odciągnij napletek, umyj delikatnie i ostrożnie żołądź gazikiem lub wacikiem zwilżonym tylko wodą. (rys. 1)
- Po umyciu naciągnij napletek w ułożenie fizjologiczne, tak aby pokrywał on żołądź.
- Umyj skórę okolicy dołu pachwinowego z prawej i z lewej strony. (rys. 2)
- Umyj worek mosznowy (sprawdź czy nie występują zmiany o charakterze odparzeń).
- Umyj okolice krocza i osusz ręcznikiem.
Czynności pielęgnacyjne przy zmianie wyrobu chłonnego
Skóra okolic intymnych u osób z nietrzymaniem moczu narażona jest na częsty kontakt z czynnikami drażniącymi, zawartymi w moczu i kale, dlatego też powinna być odpowiednio oczyszczana i zabezpieczana przy każdej zmianie wyrobu chłonnego.
Pamiętaj, krocze oczyszczaj w kierunku od narządów płciowych do odbytu, aby zapobiegać przenoszeniu bakterii w kierunku narządów płciowych i tym samym zmniejszać ryzyko infekcji urogenitalnych. W kolejnym kroku oczyść pośladki i szparę pośladkową podopiecznego.
Oczyszczenie okolic intymnych za pomocą pianki myjąco-pielęgnującej Seni Care:
- Usuń masy kałowe z powierzchni skóry podopiecznego za pomocą ręcznika jednorazowego.
- Energicznie wstrząśnij opakowaniem pianki, odwróć pojemnik do góry dnem i naciśnij zawór.
- Nanieś piankę na myjkę, ręcznik higieniczny air-laid lub bezpośrednio na ciało chorego.
- Pamiętaj, aby nanosić piankę z odległości maksymalnie 10 cm od myjki bądź powierzchni ciała, która ma być oczyszczona.
- Po naniesieniu odpowiedniej ilości środka, rozprowadź go delikatnie myjką lub ręcznikiem higienicznym po zabrudzonej powierzchni ciała. Zostaw na skórze na 1-2 minuty, dla zmiękczenia zaschniętych mas kałowych.
- Wytrzyj piankę myjką lub ręcznikiem higienicznym (pamiętaj, że pianki myjącej nie spłukuje się wodą).
- W zależności od stopnia zabrudzenia, czynność możesz powtórzyć.
Pianka myjąco-pielęgnująca Seni Care
- Wygodna aplikacja ułatwia opiekę nad osobą obłożnie chorą i pieluchowaną, a stosowanie pianki razem z myjkami podfoliowanymi Seni Care gwarantuje komfort oraz pełną higienę.
- Do użycia zamiast wody i mydła.
- Łagodnie i skutecznie oczyszcza skórę, pozostawiając na niej warstwę ochronną.
- Zawiera SINODOR – innowacyjny składnik, który neutralizuje zapach moczu i kału.
- Opakowanie – puszka 500 ml
Oczyszczenie okolic intymnych za pomocą kremu myjącego 3 w 1 Seni Care:
- Usuń masy kałowe z powierzchni skóry podopiecznego za pomocą ręcznika jednorazowego.
- Nanieś niewielką ilość kremu myjącego 3 w 1 na myjkę, ręcznik higieniczny air-laid lub bezpośrednio na ciało chorego.
- Rozprowadź po zabrudzonej powierzchni ciała za pomocą myjki lub ręcznika higienicznego.
- Delikatnymi ruchami zetrzyj krem.
- W zależności od stopnia zabrudzenia, czynność możesz powtórzyć.
Krem myjący 3 w 1 z mocznikiem (3%) Seni Care
- Do użycia zamiast wody i mydła.
- Delikatnie i skutecznie oczyszcza skórę, nie naruszając jej naturalnej bariery hydrolipidowej.
- Zawiera SINODOR – innowacyjny składnik, który neutralizuje zapach moczu i kału.
- Do rozprowadzania kremu myjącego 3 w 1 Seni Care warto stosować myjki podfoliowane Seni Care, co gwarantuje komfort i pełną higienę.
- W wygodnej stabilnej butelce 1000 ml i 500 ml
Oczyszczanie okolic intymnych za pomocą chusteczek pielęgnacyjnych Seni Care:
- w przypadku braku stolca lub przy niewielkim zabrudzeniu skóry, okolice obszarów intymnych szybko i skutecznie oczyścisz przy pomocy chusteczek pielęgnacyjnych
- gdy nie ma zabrudzenia stolcem, do oczyszczenia okolic intymnych wystarczy jedna chusteczka
- w przypadku zabrudzenia stolcem: jedną chusteczką oczyść krocze oraz skórę dołu pachwinowego, a drugą – pośladki i szparę pośladkową podopiecznego.
Chusteczki pielęgnacyjne Seni Care
- Delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę, poprawiając jej elastyczność. Dzięki swojej dużej powierzchni pomagają utrzymać czystość i świeżość skóry – zarówno pośladków i okolic intymnych, jak i całego ciała – zawsze wtedy, gdy mycie przy użyciu wody nie jest możliwe.
- Dostępne opakowania: 10, 48, 80 szt.
Ochrona
Odpowiednia pielęgnacja skóry, połączona ze stałą obserwacją jej stanu, stanowi ważny element profilaktyki przeciwodleżynowej i przeciwodparzeniowej. Pamiętaj więc, by po każdym oczyszczeniu skóry pośladków i okolic intymnych, przed założeniem wyrobu chłonnego, nanieść na zagrożone partie ciała odpowiedni krem ochronny Seni Care.
U osób o ograniczonej mobilności, obłożnie chorych, zwłaszcza u osób z nietrzymaniem moczu, podrażnienia skóry powinny być pod szczególną obserwacją, ponieważ mogą prowadzić do niebezpiecznych zmian – odparzeń i odleżyn. Stosowanie profilaktyki przeciwodleżynowej jest niezmiernie ważne u wszystkich osób używających środków chłonnych, przede wszystkim u osób leżących. Podstawową rolę odgrywa stała obserwacja stanu skóry i odpowiednia jej pielęgnacja. Po oczyszczeniu skóry A PRZED założeniem pieluchy na zagrożone partie ciała nanieś odpowiedni produkt.
Krem ochronny z argininą Seni Care
Nowoczesna profilaktyka
Działanie:
Chroni skórę przed powstawaniem stanów zapalnych, odparzeń i odleżyn, a jednocześnie ją nawilża. W przeciwieństwie do tradycyjnych kremów ochronnych, ma lekką konsystencję i pozostawia na skórze przezroczystą warstwę ochronną, dzięki czemu pozwala jej oddychać. Arginina działa nawilżająco, przyśpiesza metabolizm komórek skóry i regeneruje naskórek.
Sposób użycia:
Przed założeniem pieluchy posmaruj zagrożone partie ciała i pozostaw do wchłonięcia.
Krem ochronny z tlenkiem cynku Seni Care
Tradycyjna skuteczność
Działanie:
Chroni skórę przed powstawaniem stanów zapalnych, odparzeń i odleżyn oraz przyśpiesza regenerację podrażnionej już skóry. Krem pozostawia na skórze białą warstwę ochronną, zabezpieczającą przed działaniem składników drażniących zawartych w moczu i kale. Pielęgnuje i głęboko nawilża skórę. Zawiera tlenek cynku o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym.
Sposób użycia:
Przed założeniem pieluchy nanieś warstwę kremu na zagrożone partie ciała. Delikatnie wklep. Nie wcieraj.
Oba produkty zawierają nawilżający pantenol, biokompleks lniany – działający odżywczo, kojąco i łagodząco na podrażnienia oraz SINODOR® – środek pochłaniający nieprzyjemny zapach moczu.