Mycie i pielęgnacja okolic intymnych

W zależności od stopnia samodzielności podopiecznego, w różnym zakresie pomagasz w myciu i pielęgnacji okolic intymnych. Wykonywanie lub pomoc w wykonywaniu toalety okolic narządów płciowych bywa podwójnie trudna, ponieważ czynności te wymagają tak staranności, jak i radzenia sobie z własnymi i podopiecznego emocjami i wstydem. Lekcja ta została przygotowana tak, by pomóc Ci w tym szczególnym zadaniu.

W jaki sposób dbać o higienę intymną podopiecznego? Jak często i w jaki sposób dokonywać toalety okolic krocza? W jaki sposób dbać o szczególnie wrażliwą skórę, tak by zapobiegać podrażnieniom, odparzeniom, infekcjom dróg moczowych i odleżynom? W jaki sposób wykonać szybko toaletę przy zmianie pieluchy bez użycia wody? Na te i wiele innych pytań dotyczących pielęgnacji okolic intymnych odpowiadamy w przygotowanej lekcji.

 

Podmywanie u kobiet

 • Nalej czystej wody do miski i dzbanka.
 • Pod pośladki chorej podłóż dodatkowy podkład, a na nim połóż basen. Ułóż chorą na basenie. (rys. 1)
 • Sprawdź, czy temperatura wody jest dla chorej odpowiednia – polej niewielką ilością wody swoje przedramię, a następnie wewnętrzną stronę uda chorej.
 • Jeśli chora może podmyć się sama, załóż jej na rękę lekko namydloną myjkę, polej krocze wodą i poproś, aby się podmyła. Jeżeli czynność tę wykonujesz Ty, załóż rękawiczki jednorazowe i umyj krocze – zawsze w kierunku od narządów płciowych do odbytu (taki kierunek zapobiega przenoszeniu bakterii z odbytu w kierunku narządów płciowych). (rys. 2)
 • Umyj skórę okolicy dołu pachwinowego z prawej i z lewej strony.
 • Sprawdź, czy na skórze nie występują zmiany o charakterze odparzeń.
 • Spłucz krocze i zewnętrzne narządy płciowe chorej wodą z dzbanka.
 • Podaj chorej ręcznik, aby się wytarła lub jeśli to niemożliwe – wykonaj tę czynność samodzielnie.
 • Po zdjęciu myjki spłucz rękę chorej, a następnie ją osusz.
UWAGA! Jeśli ułożenie chorej na basenie jest niemożliwe, można te same czynności wykonać, układając chorą na podkładzie przykrytym ręcznikiem. W tym wypadku polewanie wodą z dzbanka zastępujemy delikatnym spłukaniem krocza za pomocą myjki.

 

W przypadku krwawienia z dróg rodnych należy podmywać kobiety kilkukrotnie w ciągu dnia. Jeśli chora ma NTM, wystarczającym zabezpieczeniem przed zabrudzeniem bielizny w czasie menstruacji będą używane wyroby chłonne do nietrzymania moczu. 

Podmywanie u mężczyzn:

 1. Nalej czystej wody do miski i dzbanka.
 2. Podłóż podkład pod pośladki chorego.
 3. Jeśli chory jest w stanie podmyć się samodzielnie, asystuj mu i dopilnuj, by zrobił to dokładnie, jeśli nie – załóż rękawiczki jednorazowe i wykonaj czynność samodzielnie: odciągnij napletek, umyj delikatnie i ostrożnie żołądź gazikiem lub wacikiem zwilżonym tylko wodą. (rys. 1)
 4. Po umyciu naciągnij napletek w ułożenie fizjologiczne, tak aby pokrywał on żołądź.
 5. Umyj skórę okolicy dołu pachwinowego z prawej i z lewej strony. (rys. 2)
 6. Umyj worek mosznowy (sprawdź czy nie występują zmiany o charakterze odparzeń).
 7. Umyj okolice krocza i osusz ręcznikiem.
Pod napletkiem gromadzi się wydzielina o kolorze białym lub żółtym (tzw. mastka). Jest to produkt złuszczania się komórek nabłonkowych. Składa się ze złuszczonego naskórka napletka, łoju, flory bakteryjnej, resztek moczu i spermy. Ta fizjologiczna wydzielina sama w sobie nie powoduje schorzeń, natomiast chorobotwórczo działać mogą namnażające się w niej bakterie. Mogą one doprowadzić do grzybicy i stanów zapalnych układu moczowego. Nadmiar mastki powinien być usuwany poprzez odciągnięcie napletka i umycie żołędzi.

 

UWAGA W przypadku, gdy Twój podopieczny wymaga szczególnej pielęgnacji (np. ma wyłonioną stomię jelitową, cierpi na zespół stopy cukrzycowej), a Ty czujesz się bezradny wobec istniejącego problemu – nie bój się pytać! Masz prawo do uzyskania informacji na temat pielęgnacji chorego, a swoje kroki kieruj do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza rodzinnego.

 

Czynności pielęgnacyjne przy zmianie wyrobu chłonnego

Skóra okolic intymnych u osób z nietrzymaniem moczu narażona jest na częsty kontakt z czynnikami drażniącymi, zawartymi w moczu i kale, dlatego też powinna być odpowiednio oczyszczana i zabezpieczana przy każdej zmianie wyrobu chłonnego.

Pamiętaj, krocze oczyszczaj w kierunku od narządów płciowych do odbytu, aby zapobiegać przenoszeniu bakterii w kierunku narządów płciowych i tym samym zmniejszać ryzyko infekcji urogenitalnych. W kolejnym kroku oczyść pośladki i szparę pośladkową podopiecznego.

Do toalety pośladków i krocza przy zmianie wyrobu chłonnego doskonale sprawdzą się produkty do użycia bez wody, które ułatwiają pielęgnację, zapewniając jednocześnie odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie skóry.

 

 

Oczyszczenie okolic intymnych za pomocą pianki myjąco-pielęgnującej Seni Care:

 • Usuń masy kałowe z powierzchni skóry podopiecznego za pomocą ręcznika jednorazowego.
 • Energicznie wstrząśnij opakowaniem pianki, odwróć pojemnik do góry dnem i naciśnij zawór.
 • Nanieś piankę na myjkę, ręcznik higieniczny air-laid lub bezpośrednio na ciało chorego.
 • Pamiętaj, aby nanosić piankę z odległości maksymalnie 10 cm od myjki bądź powierzchni ciała, która ma być oczyszczona.
 • Po naniesieniu odpowiedniej ilości środka, rozprowadź go delikatnie myjką lub ręcznikiem higienicznym po zabrudzonej powierzchni ciała. Zostaw na skórze na 1-2 minuty, dla zmiękczenia zaschniętych mas kałowych.
 • Wytrzyj piankę myjką lub ręcznikiem higienicznym (pamiętaj, że pianki myjącej nie spłukuje się wodą).
 • W zależności od stopnia zabrudzenia, czynność możesz powtórzyć.

Pianka myjąco-pielęgnująca Seni Care

 • Wygodna aplikacja ułatwia opiekę nad osobą obłożnie chorą i pieluchowaną, a stosowanie pianki razem z myjkami podfoliowanymi Seni Care gwarantuje komfort oraz pełną higienę.
 • Do użycia zamiast wody i mydła. 
 • Łagodnie i skutecznie oczyszcza skórę, pozostawiając na niej warstwę ochronną. 
 • Zawiera SINODOR – innowacyjny składnik, który neutralizuje zapach moczu i kału.
 • Opakowanie – puszka 500 ml

 

 

Oczyszczenie okolic intymnych za pomocą kremu myjącego 3 w 1 Seni Care:

 • Usuń masy kałowe z powierzchni skóry podopiecznego za pomocą ręcznika jednorazowego.
 • Nanieś niewielką ilość kremu myjącego 3 w 1 na myjkę, ręcznik higieniczny air-laid lub bezpośrednio na ciało chorego.
 • Rozprowadź po zabrudzonej powierzchni ciała za pomocą myjki lub ręcznika higienicznego.
 • Delikatnymi ruchami zetrzyj krem.
 • W zależności od stopnia zabrudzenia, czynność możesz powtórzyć.

Krem myjący 3 w 1 z mocznikiem (3%) Seni Care

 • Do użycia zamiast wody i mydła. 
 • Delikatnie i skutecznie oczyszcza skórę, nie naruszając jej naturalnej bariery hydrolipidowej.
 • Zawiera SINODOR – innowacyjny składnik, który neutralizuje zapach moczu i kału.
 • Do rozprowadzania kremu myjącego 3 w 1 Seni Care warto stosować myjki podfoliowane Seni Care, co gwarantuje komfort i pełną higienę.
 • W wygodnej stabilnej butelce 1000 ml i 500 ml

 

Oczyszczanie okolic intymnych za pomocą chusteczek pielęgnacyjnych Seni Care:

 • w przypadku braku stolca lub przy niewielkim zabrudzeniu skóry, okolice obszarów intymnych szybko i skutecznie oczyścisz przy pomocy chusteczek pielęgnacyjnych
 • gdy nie ma zabrudzenia stolcem, do oczyszczenia okolic intymnych wystarczy jedna chusteczka
 • w przypadku zabrudzenia stolcem: jedną chusteczką oczyść krocze oraz skórę dołu pachwinowego, a drugą – pośladki i szparę pośladkową podopiecznego.

Chusteczki pielęgnacyjne Seni Care

 • Delikatnie oczyszczają i nawilżają skórę, poprawiając jej elastyczność. Dzięki swojej dużej powierzchni pomagają utrzymać czystość i świeżość skóry – zarówno pośladków i okolic intymnych, jak i całego ciała – zawsze wtedy, gdy mycie przy użyciu wody nie jest możliwe.
 • Dostępne opakowania: 10, 48, 80 szt.
UWAGA jeśli skóra Twojego podopiecznego jest szczególnie wrażliwa, wybierz chusteczki pielęgnacyjne Sensitive – bez alkoholu, parabenów i kompozycji zapachowych. Opakowanie: 68 szt. 

 

Ochrona

Odpowiednia pielęgnacja skóry, połączona ze stałą obserwacją jej stanu, stanowi ważny element profilaktyki przeciwodleżynowej i przeciwodparzeniowej. Pamiętaj więc, by po każdym oczyszczeniu skóry pośladków i okolic intymnych, przed założeniem wyrobu chłonnego, nanieść na zagrożone partie ciała odpowiedni krem ochronny Seni Care.

U osób o ograniczonej mobilności, obłożnie chorych, zwłaszcza u osób z nietrzymaniem moczu, podrażnienia skóry powinny być pod szczególną obserwacją, ponieważ mogą prowadzić do niebezpiecznych zmian – odparzeń i odleżyn. Stosowanie profilaktyki przeciwodleżynowej jest niezmiernie ważne u wszystkich osób używających środków chłonnych, przede wszystkim u osób leżących. Podstawową rolę odgrywa stała obserwacja stanu skóry i odpowiednia jej pielęgnacja. Po oczyszczeniu skóry A PRZED założeniem pieluchy na zagrożone partie ciała nanieś odpowiedni produkt.

Krem ochronny z argininą Seni Care

Nowoczesna profilaktyka

Działanie:

Chroni skórę przed powstawaniem stanów zapalnych, odparzeń i odleżyn, a jednocześnie ją nawilża. W przeciwieństwie do tradycyjnych kremów ochronnych, ma lekką konsystencję i pozostawia na skórze przezroczystą warstwę ochronną, dzięki czemu pozwala jej oddychać. Arginina działa nawilżająco, przyśpiesza metabolizm komórek skóry i regeneruje naskórek. 

Sposób użycia:

Przed założeniem pieluchy posmaruj zagrożone partie ciała i pozostaw do wchłonięcia.