Zmianę pozycji podopiecznego wykonujesz z pewnością bardzo często. Jest to niezbędne, ponieważ bez niej niemożliwe jest wykonywanie toalety, zmiana pieluchy ani profilaktyka odleżyn. Jeśli tylko stan zdrowia podopiecznego i Twoje możliwości na to pozwolą warto również wsadzić podopiecznego na wózek inwalidzki. Ważne jest, by czynności te przebiegały sprawnie i bezpiecznie, tak dla podopiecznego, jak i dla Ciebie. Poznaj odpowiednie techniki wykonywania tych czynności.
Opiekując się osobą niesamodzielną, zawsze dbaj o swój kręgosłup!!! Będąc niesprawnym, nie będziesz w stanie pomóc swojemu podopiecznemu.
- Mierz siły na zamiary – nie próbuj unosić / przemieszczać / zmieniać pozycji chorego, jeśli wiesz, że samodzielnie nie jesteś w stanie tego zrobić.
- Jeśli tylko jest taka możliwość, przy każdej czynności proś o pomoc drugiego opiekuna.
- Jeśli w przemieszczanie chorego jest zaangażowanych więcej osób, należy wyznaczyć osobę kierującą – wydającą komendy do przemieszczania.
- Zorientuj się, co do możliwości chorego. Być może jest w stanie przynajmniej częściowo włączyć się w zmianę pozycji (np. odepchnąć się nogami przy unoszeniu do pozycji wysokiej).
- Nigdy nie chwytaj chorego „pod pachy”, bo możesz uszkodzić struktury stawu barkowego, przełóż swoje ręcę pod pachami chorego i chwyć za łopatki podopiecznego.
- Podczas przemieszczania chorego z łóżka na wózek zadbaj, by stopy chorego były ustawione w pozycji pośredniej (tzn. między równoległą a prostopadłą – ukośnie w stosunku do łóżka), co zapobiegnie zwichnięciu stawu skokowego.
- Zawsze pracuj na ugiętych nogach – w ten sposób zmniejszasz obciążenie kręgosłupa.
- Do podnoszenia używaj mięśni nóg (ugięcie, a następnie wyprost kolan), nie pochylaj pleców.
- Przez cały czas staraj się, by Twoje plecy były wyprostowane.
- Podczas wykonywania czynności opiekuńczych, jeśli to możliwe, dostosuj wysokość łóżka do swojego wzrostu, aby zapobiec nadmiernemu nadwyrężaniu kręgosłupa.
- Podczas podnoszenia chorego z łóżka podpieraj swoje ciało, opierając jedno kolano na łóżku chorego.
- Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek czynności opuść drabinki łóżka chorego (o ile korzystasz z łóżka z drabinkami). Nie wykonuj żadnych czynności przez drabinkę czy inne zabezpieczenia.
- Unikaj skręceń kręgosłupa i pochyleń na boki.
- Nie dopuść, by chory podczas przemieszczania chwytał Cię za szyję, niech obejmie Cię w pasie.
- Pamiętaj o odpowiednim stroju - takim, by niekrępował Twoich ruchów.
Możesz zaopatrzyć się w udogodnienia do zmiany pozycji lub przemieszczania tzw. łatwoślizgi. które umożliwiają szybkie i bezwysiłkowe przemieszczanie chorego. Ogromną zaletą tych urządzeń jest fakt, że podczas zmiany pozycji nie dochodzi do tarcia skóry chorego z powierzchnią materaca.
Jeśli nie masz możliwości skorzystania z tak nowoczesnego sprzętu, możesz zastosować zwykłe płócienne podkłady, które – choć same w sobie nie są przeznaczone do przemieszczania – pozwalają na równomierne rozmieszczenie ciężaru ciała chorego i ułatwiają jego przemieszczanie.
ABC zdrowego kręgosłupa
- Dbać o kręgosłup warto nie tylko podczas opieki nad chorym, ale także podczas wykonywania czynności dnia codziennego.
- Podczas długiego stania zachowaj prawidłową pozycja - zadbaj by Twoje plecy były wyprostowane, a brzuch i pośladki napięte,
- zachowuj szczególną dbałość o prawidłowa pozycję podczas wykonywania takich czynności, jak mycie naczyń i prasowanie, ponieważ te czynności wymagają długotrwałego napięcia mięśni. Ważne, aby podczas mycia naczyń jedną nogę umieścić na stołku lub podwyższeniu, a podczas prasowania deskę dostosować do swojego wzrostu,
- jeśli siedzisz, pamiętaj o prawidłowej postawie, zadbaj aby Twoje plecy były proste, klatka piersiowa wysunięta do przodu, nie zakładaj nogi na nogę,
- śpij prawidłowo, zadbaj o odpowiedni materac i poduszkę mające możliwość dostosowania kształtu do krzywizn Twojego kręgosłupa,
zanim wstaniesz daj sobie chwilkę na proste ćwiczenia zgięcia i wyprosty stóp - pobudzi to krążenie w Twoim ciele, - warto wyuczyć w sobie odpowiednią pozycję do wstawania: przewróć się na bok, następnie opuść nogi na podłogę i podeprzyj się ręką, unikniesz w ten sposób przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
- staraj się utrzymać sprawność fizyczną, aktywność ruchowa wpłynie na wzmocnienie mięśni Twojego kręgosłupa, warto poświęcić chociażby 15 minut w ciągu dnia na proste ćwiczenia rozciągające,
- nie bój się leżenia na brzuchu, taka pozycja spowoduje rozluźnienie Twojego kręgosłupa.