A A A

Zakładanie i zmiana wyrobu chłonnego u osoby leżącej

Zmiana pieluch często staje się czynnością bardzo rutynową. Mimo to, warto zdobyć na ten temat profesjonalną wiedzę. Ciekawe treści znajdą tutaj osoby z dużym doświadczeniem jak osoby, które od niedawna opiekują się osobą z nietrzymaniem moczu i/lub kału. Drobne zmiany w sposobie zmiany pieluchy mogą szybko przełożyć się na lepsze jej działanie, bezpieczeństwo skóry podopiecznego oraz zaoszczędzony czas.

Na stronie odpowiadamy na z pozoru proste pytania:

 • Jak przygotować się do zmiany pieluch?
 • Jak zmienić pieluchę krok po kroku?
 • Co zrobić by pielucha lepiej chłonęła?

Prawidłowo założony i dobrze dobrany wyrób chłonny to dla osoby z nietrzymaniem moczu gwarancja komfortu i bezpieczeństwa, a dla opiekuna zmniejszenie ryzyka zabrudzenia pościeli i pewność, że chory jest właściwie zabezpieczony. Co ważne, dobrze dobrany wyrób chłonny to mniejsze ryzyko powstania odparzeń, a w dłuższej perspektywie – odleżyn.

W czasie zmiany produktu chłonnego należy zapewnić choremu maksymalne poczucie bezpieczeństwa i intymności. Jeśli chory może sam zmienić sobie wyrób chłonny lub wymaga do tego niewielkiej pomocy, najlepiej wykonać tę czynność na stojąco. Na tej stronie prezentujemy techniki zakładania pieluch anatomicznych i pieluchomajtek osobie leżącej, ponieważ te czynności sprawiają na początku największe problemy. 

Przygotuj:

 • rękawiczki jednorazowego użytku,
 • indywidualnie dobrany wyrób chłonny – najlepiej, żeby był to wyrób „oddychający” na całej powierzchni, czyli pozwalający na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko odparzeń,
 • podkład higieniczny,
 • środki do oczyszczania i pielęgnacji skóry.
UWAGA! Aktywacja wyrobu chłonnego. Wyrób chłonny przed założeniem należy złożyć wzdłuż na pół, co poprawi jego funkcjonalność. (Pielucha będzie bardziej miękka, a wkład stanie się bardziej chłonny).

 

Zakładanie pieluch anatomicznych

 • Załóż rękawiczki jednorazowego użytku. Podłóż pod pośladki chorego podkład higieniczny. Stań z brzegu łóżka i opuść majtki mocujące do połowy ud podopiecznego.

 

UWAGA Jeśli stoisz po prawej stronie chorego, zegnij jego lewą nogę, jeśli stoisz po jego lewej stronie – zegnij nogę prawą.

 

 • Obróć chorego na bok tak, by leżał plecami do ciebie i po dokonaniu czynności pielęgnacyjnych oraz zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym, włóż między nogi chorego aktywowaną wcześniej pieluchę anatomiczną.

 

 • Rozłóż tylną część pieluchy anatomicznej tak, by dobrze przylegała do ciała, a indykator wilgotności znajdował się na przedłużeniu linii kręgosłupa.
 • Podciągnij majtki mocujące z tyłu ku górze.
 • Wyciągnij przednią część pieluchy anatomicznej, dopasuj ją do krocza.

 

 • Obróć chorego na plecy i nieznacznie unosząc go z lewej i prawej strony podciągnij majtki mocujące do góry.

 

UWAGA! Pamiętaj o użyciu podkładów Seni Soft do dodatkowego zabezpieczenia łóżka.

 

Zakładanie pieluch z regulowanym pasem biodrowym

 • Załóż rękawiczki jednorazowego użytku. Podłóż pod pośladki chorego podkład higieniczny. Stań z brzegu łóżka i zegnij w kolanie jedną z nóg chorego.

 

Uwaga: jeśli stoisz po prawej stronie chorego, zegnij jego lewą nogę, jeśli stoisz po jego lewej stronie – zegnij nogę prawą.

 

 • Obróć chorego na bok w kierunku do siebie i po dokonaniu czynności pielęgnacyjnych podłóż z tyłu pod chorego aktywowaną wcześniej pieluchę. Powoli połóż chorego na pieluchę.

 

UWAGA Zwróć uwagę, aby indykator wilgotności znajdował się na przedłużeniu linii kręgosłupa

 

 • Dopasuj pasy biodrowe do bioder chorego. Zacznij od lewego pasa, po czym dopasuj pas z prawej strony chorego i umocuj go za pomocą rzepa umieszczonego na końcu pasa.

 

Uwaga: pas biodrowy powinien być dobrze dopasowany – nie może wpijać się w skórę, ani pozostawać za luźny.

 

 • Wyciągnij przednią część pieluchomajtek i dopasuj ją do krocza.

 

 • Umocuj pieluchę do pasa za pomocą dwóch przylepcorzepów umieszczonych na przedniej części pieluchy. Upewnij się, że pielucha dobrze przylega do ciała, ale nie wpija się w pachwiny i że wewnętrzne falbanki nie są zawinięte.

 

Uwaga: w razie potrzeby można odczepić przód pieluchy i ponownie go przymocować.  Pamiętaj o użyciu podkładów Seni Soft do dodatkowego zabezpieczenia łóżka.

 

Zakładanie pieluchomajtek

 • Załóż rękawiczki jednorazowego użytku. Podłóż pod pośladki chorego podkład higieniczny. Stań z brzegu łóżka i zegnij w kolanie jedną z nóg chorego.

 

Uwaga: jeśli stoisz po prawej stronie chorego, zegnij jego lewą nogę, jeśli stoisz po jego lewej stronie – zegnij nogę prawą.

 

 • Obróć chorego na bok w kierunku do siebie i po dokonaniu czynności pielęgnacyjnych oraz zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym podłóż z tyłu pod chorego aktywowane wcześniej pieluchomajtki.

 

UWAGA Pamiętaj o tym, aby podwinąć skrzydło pieluchomajtek, co umożliwi wyjęcie ich spod chorego po jego obróceniu na plecy.

 

Zwróć uwagę, aby indykator wilgotności znajdował się na przedłużeniu linii kręgosłupa.

 

 • Połóż chorego na plecach, wyprostuj jego nogi i wyciągnij podwinięte skrzydło pieluchomajtek. Wyciągnij przednią część pieluchomajtek i dopasuj ją do krocza.

 

 • Umocuj pieluchomajtki za pomocą elastycznych przylepcorzepów, zaczynając od dolnego zapięcia, które przyczep lekko skośnie do góry.
 • Po umocowaniu dolnych zapięć, umocuj górne przylepcorzepy, dopasowując pieluchomajtki do talii.

 

 • Po zapięciu pieluchomajtek upewnij się, czy pielucha dobrze leży i przylega do ciała, czy falbanki nie są zwinięte i czy w żadnym miejscu pielucha nie wpija się w ciało.

 

UWAGA Pamiętaj o użyciu podkładów Seni Soft do dodatkowego zabezpieczenia łóżka.

 

Kiedy zmienić produkt?

Zmianę wyrobu chłonnego należy wykonywać w miarę potrzeb, przeciętnie 3 razy dziennie, każdorazowo po oddaniu stolca przez chorego oraz po wykonaniu toalety. Indykator wilgotności na zewnętrznej warstwie pieluchy wskazuje, kiedy należy zmienić produkt. Nadruk rozmywa się, a żółte paski zmieniają kolor na zielony w miarę jak pielucha jest napełniana moczem. Rozmycie indykatora w ok. 80% informuje, że należy zmienić wyrób chłonny na nowy.

przewiń do góry przewiń w dół