Zmiana pieluch często staje się czynnością bardzo rutynową. Mimo to, warto zdobyć na ten temat profesjonalną wiedzę. Ciekawe treści znajdą tutaj osoby z dużym doświadczeniem jak osoby, które od niedawna opiekują się osobą z nietrzymaniem moczu i/lub kału. Drobne zmiany w sposobie zmiany pieluchy mogą szybko przełożyć się na lepsze jej działanie, bezpieczeństwo skóry podopiecznego oraz zaoszczędzony czas.
Na stronie odpowiadamy na z pozoru proste pytania:
- Jak przygotować się do zmiany pieluch?
- Jak zmienić pieluchę krok po kroku?
- Co zrobić by pielucha lepiej chłonęła?
Prawidłowo założony i dobrze dobrany wyrób chłonny to dla osoby z nietrzymaniem moczu gwarancja komfortu i bezpieczeństwa, a dla opiekuna zmniejszenie ryzyka zabrudzenia pościeli i pewność, że chory jest właściwie zabezpieczony. Co ważne, dobrze dobrany wyrób chłonny to mniejsze ryzyko powstania odparzeń, a w dłuższej perspektywie – odleżyn.
W czasie zmiany produktu chłonnego należy zapewnić choremu maksymalne poczucie bezpieczeństwa i intymności. Jeśli chory może sam zmienić sobie wyrób chłonny lub wymaga do tego niewielkiej pomocy, najlepiej wykonać tę czynność na stojąco. Na tej stronie prezentujemy techniki zakładania pieluch anatomicznych i pieluchomajtek osobie leżącej, ponieważ te czynności sprawiają na początku największe problemy.
Przygotuj:
- rękawiczki jednorazowego użytku,
- indywidualnie dobrany wyrób chłonny – najlepiej, żeby był to wyrób „oddychający” na całej powierzchni, czyli pozwalający na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko odparzeń,
- podkład higieniczny,
- środki do oczyszczania i pielęgnacji skóry.
Zakładanie pieluch anatomicznych
- Załóż rękawiczki jednorazowego użytku. Podłóż pod pośladki chorego podkład higieniczny. Stań z brzegu łóżka i opuść majtki mocujące do połowy ud podopiecznego.
- Obróć chorego na bok tak, by leżał plecami do ciebie i po dokonaniu czynności pielęgnacyjnych oraz zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym, włóż między nogi chorego aktywowaną wcześniej pieluchę anatomiczną.
- Rozłóż tylną część pieluchy anatomicznej tak, by dobrze przylegała do ciała, a indykator wilgotności znajdował się na przedłużeniu linii kręgosłupa.
- Podciągnij majtki mocujące z tyłu ku górze.
- Wyciągnij przednią część pieluchy anatomicznej, dopasuj ją do krocza.
- Obróć chorego na plecy i nieznacznie unosząc go z lewej i prawej strony podciągnij majtki mocujące do góry.
Zakładanie pieluch z regulowanym pasem biodrowym
- Załóż rękawiczki jednorazowego użytku. Podłóż pod pośladki chorego podkład higieniczny. Stań z brzegu łóżka i zegnij w kolanie jedną z nóg chorego.
- Obróć chorego na bok w kierunku do siebie i po dokonaniu czynności pielęgnacyjnych podłóż z tyłu pod chorego aktywowaną wcześniej pieluchę. Powoli połóż chorego na pieluchę.
- Dopasuj pasy biodrowe do bioder chorego. Zacznij od lewego pasa, po czym dopasuj pas z prawej strony chorego i umocuj go za pomocą rzepa umieszczonego na końcu pasa.
- Wyciągnij przednią część pieluchomajtek i dopasuj ją do krocza.
- Umocuj pieluchę do pasa za pomocą dwóch przylepcorzepów umieszczonych na przedniej części pieluchy. Upewnij się, że pielucha dobrze przylega do ciała, ale nie wpija się w pachwiny i że wewnętrzne falbanki nie są zawinięte.
Uwaga: w razie potrzeby można odczepić przód pieluchy i ponownie go przymocować. Pamiętaj o użyciu podkładów Seni Soft do dodatkowego zabezpieczenia łóżka.
Zakładanie pieluchomajtek
- Załóż rękawiczki jednorazowego użytku. Podłóż pod pośladki chorego podkład higieniczny. Stań z brzegu łóżka i zegnij w kolanie jedną z nóg chorego.
- Obróć chorego na bok w kierunku do siebie i po dokonaniu czynności pielęgnacyjnych oraz zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym podłóż z tyłu pod chorego aktywowane wcześniej pieluchomajtki.
- Połóż chorego na plecach, wyprostuj jego nogi i wyciągnij podwinięte skrzydło pieluchomajtek. Wyciągnij przednią część pieluchomajtek i dopasuj ją do krocza.
- Umocuj pieluchomajtki za pomocą elastycznych przylepcorzepów, zaczynając od dolnego zapięcia, które przyczep lekko skośnie do góry.
- Po umocowaniu dolnych zapięć, umocuj górne przylepcorzepy, dopasowując pieluchomajtki do talii.
- Po zapięciu pieluchomajtek upewnij się, czy pielucha dobrze leży i przylega do ciała, czy falbanki nie są zwinięte i czy w żadnym miejscu pielucha nie wpija się w ciało.
Kiedy zmienić produkt?
Zmianę wyrobu chłonnego należy wykonywać w miarę potrzeb, przeciętnie 3 razy dziennie, każdorazowo po oddaniu stolca przez chorego oraz po wykonaniu toalety. Indykator wilgotności na zewnętrznej warstwie pieluchy wskazuje, kiedy należy zmienić produkt. Nadruk rozmywa się, a żółte paski zmieniają kolor na zielony w miarę jak pielucha jest napełniana moczem. Rozmycie indykatora w ok. 80% informuje, że należy zmienić wyrób chłonny na nowy.
Pieluchomajtki zapinane na rzepy Super Seni
Super Seni to oddychające pieluchomajtki dla dorosłych zapinane na rzepy. To pierwszy z czterech poziomów chłonności, tzw. chłonność dzienna, rekomendowana przy średnio nasilonym nietrzymaniu moczu. Pieluchomajtki Super Seni przeznaczone są dla osób ze średnim nietrzymaniem moczu o ograniczonej mobilności (na stałe pozostających w łóżku lub poruszających się przy wsparciu opiekuna).
Na noc warto sięgnąć po pieluchomajtki Super Seni Trio o podwyższonej chłonności.
Pieluchomajtki zapinane na rzepy Super Seni Plus
Super Seni Plus (chłonność 7/9 kropelek) to oddychające pieluchomajtki dla dorosłych zapinane na rzepy. To drugi z czterech poziomów chłonności, tzw. chłonność dzienna, rekomendowana przy nasilonym nietrzymaniu moczu. Pieluchomajtki Super Seni Plus przeznaczone są dla osób ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu o ograniczonej mobilności (na stałe pozostających w łóżku lub poruszających się przy wsparciu opiekuna).
Na noc warto sięgnąć po pieluchomajtki Super Seni Quatro podwyższonej chłonności.
Pieluchomajtki zapinane na rzepy Super Seni Trio
Super Seni Trio to oddychające pieluchomajtki dla dorosłych zapinane na rzepy. To trzeci z czterech poziomów chłonności, tzw. chłonność nocna, polecana przy nasilonym nietrzymaniu moczu, np. przy cukrzycy, przyjmowaniu leków moczopędnych lub zwiększonej ilości płynów.
Pieluchomajtki Super Seni Trio przeznaczone są dla osób z ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu o ograniczonej mobilności (na stałe pozostających w łóżku lub poruszających się przy wsparciu opiekuna).
W ciągu dnia, kiedy zmiany są częstsze, warto sięgnąć po niższą chłonność np. pieluchomajtki Super Seni.
Pieluchomajtki zapinane na rzepy Super Seni Quatro
Super Seni Quatro (chłonność 9/9 kropelek) to oddychające pieluchomajtki dla dorosłych zapinane na rzepy. To ostatni z czterech poziomów chłonności, tzw. chłonność nocna, polecana przy nasilonym nietrzymaniu moczu, np. przy cukrzycy, przyjmowaniu leków moczopędnych lub zwiększonej ilości płynów.
Pieluchomajtki Super Seni Quatro przeznaczone są dla osób z bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu o ograniczonej mobilności (na stałe pozostających w łóżku lub poruszających się przy wsparciu opiekuna).
W ciągu dnia, kiedy zmiany są częstsze, warto sięgnąć po niższą chłonność np. pieluchomajtki Super Seni Plus
Seni Soft Super 60x90
Podkłady higieniczne Seni Soft Super to dodatkowe zabezpieczenie łóżka, pościeli czy wózka inwalidzkiego przed zawilgoceniem. Doskonale sprawdzą się podczas zmiany pieluchy oraz mycia w łóżku.
Dodatkowa ochrona – przepuszczalna antypoślizgowa folia na spodzie produktu zabezpiecza przed przeciekaniem i przemieszczaniem się podkładu na powierzchni.
Krem ochronny z argininą Seni Care
Krem ochronny z argininą to preparat przeznaczony do pielęgnacji i ochrony skóry w miejscach narażonych na powstawanie odparzeń i odleżyn. Bogaty w składniki aktywne krem wspiera regenerację naskórka. Niezbędny przy opiece nad osobą starszą, chorą czy z niepełnosprawnościami. Bezzapachowy.
Chusteczki pielęgnacyjne Seni Care
Chusteczki w dużym rozmiarze (30x20 cm), odpowiednim do wygodnego oczyszczania większych partii ciała osoby dorosłej. Szczególnie polecane do pielęgnacji okolic intymnych podczas zmiany wyrobu chłonnego u osób z nietrzymaniem moczu, jak i odświeżenia całego ciała, kiedy utrudnione jest mycie z wodą , np w podróży. Dzięki zawartości alantoiny oraz wit E łagodzą podrażnienia i wspomagają regenerację skóry.