Zmiana bielizny osobistej

Zmiana piżamy dwuczęściowej lub jednoczęściowej u mężczyzn i u kobiet to kolejna czynność, w której w miarę nabywania doświadczenia nabędziesz wprawy. Dowiesz się tutaj jak można to zrobić szybko i sprawnie dbając jednocześnie o prawo do intymności podopiecznego.

Zmiana koszuli nocnej.

 1. Przygotuj czystą koszulę.
 2. Ugnij choremu nogi w kolanach, poproś, by uniósł pośladki (jeśli to niemożliwe, unieś kolejno pośladki i podsuń koszulę ku górze)(rys. 1).
 3. Unieś chorego lub poproś, aby usiadł (może przytrzymać się drabinki przyłóżkowej lub rehabilitacyjnej) i podsuń koszulę aż po barki (rys. 2).
 4. Zdejmij koszulę z bliższej ręki (jeśli stoisz z lewej strony chorego, będzie to jego lewa ręka), następnie przez głowę i z dalszej ręki (rys. 3).
 5. Załóż świeżą koszulę, marszcząc ją od strony pleców, przez głowę, rękę dalszą, następnie rękę bliższą. Zsuń koszulę w dół, wyrównaj (rys. 4).

Najlepiej zmianę koszuli chorego wykonać podczas codziennej toalety, aby niepotrzebnie nie narażać go na wyziębienie.

UWAGA! Jeśli u chorego występują trudności ze zginaniem rąk w stawach, zwłaszcza łokciowym, można założyć koszulę zaczynając od rąk, a dopiero później przełożyć przez głowę.

 

U pacjentów, którzy mają spastykę (przykurcze) zakładanie bielizny należy rozpocząć od strony "bardziej przykurczonej", natomiast zdejmowanie od strony "luźniejszej". W przypadku, gdy spastyka dotyczy obu kończyn, wskazane jest używanie bielizny o większych rozmiarach z rozciągliwych materiałów.

Zmiana piżamy

 1. Przygotuj czystą piżamę.
 2. Odepnij guziki piżamy i rozwiąż tasiemki w pasie spodni (jeśli są). 
 3. Zegnij choremu nogi w kolanach i poproś, aby uniósł pośladki (może przytrzymać się uchwytu na wysięgniku, jeśli dysponujesz łóżkiem rehabilitacyjnym) lub jeśli to niemożliwe – unieś kolejno pośladki chorego jedną ręką, a drugą podsuń bluzę ku górze jak w przypadku zmiany koszuli (rys. 1). 
 4. Unieś chorego, obejmując go ręką do przeciwległego barku, zdejmij bluze z bliższej ręki, potem z ręki dalszej (rys. 2).
 5. Załóż czystą bluzę piżamy – załóż rękaw bluzy na dalszą rękę, a następnie na bliższą (rys. 3).
 6. Unieś chorego jak przy zdejmowaniu bluzy i wyrównaj bluzę na plecach (rys. 4).
 7. Połóż chorego, zapnij guziki bluzy piżamy.
 8. Podtrzymaj jedną ręką pośladki chorego, a drugą ręką zsuń spodnie piżamy ku dołowi i zdejmij je (rys. 5 i 6).
 9. Załóż czyste spodnie piżamy, marszcząc nogawki przesuń przez stopy i podsuń aż do pośladków chorego (rys. 6 i 7).
 10. Unieś pośladki chorego jak przy zdejmowaniu spodni (lub poproś, by chory zgiął nogi w kolanach i samodzielnie uniósł pośladki), podciągnij spodnie do pasa, zapnij guziki lub zawiąż tasiemkę spodni chorego, naciągnij koszulę na pośladki (rys. 7).
 11. Popraw poduszki i, jeśli to konieczne, zabezpiecz łóżko drabinką przyłóżkową (rys. 8).

Jeżeli chory ma założone wkłucie (wenflon) lub ma niedowład jednostronny, to zdejmij rękaw bluzy piżamy z ręki bez wkłucia (bez niedowładu), a następnie ostrożnie z ręki z wkłutym wenflonem (z niedowładem). Ubierając bluzę piżamy, zacznij od ręki z wkłutym wenflonem (z niedowładem), marszcząc rękaw bluzy, załóż ostrożnie, aby nie wysunąć wenflonu.

To ułatwi pracę

 • Drabinka rehabilitacyjna umożliwia samodzielną zmianę pozycji ciała z leżącej na siedzącą. Jeśli chory nie współpracuje, należy zmobilizować go do współpracy, co znacznie odciąży kręgosłup opiekuna.
 • Wysięgnik umieszcza się nad łóżkiem  chorego, przymocowany do niego uchwyt ułatwia choremu podciąganie oraz zmianę pozycji w łóżku.
 • Podkład higieniczny ze skrzydłami dodatkowo zabezpieczy łóżko chorego.
 

 

przewiń do góry przewiń w dół