System opieki w Polsce

  • Opieka pielęgniarska

    Bycie opiekunem osoby przewlekle chorej nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli robi się to samemu. Właśnie dlatego wskazane jest zaangażowanie bliskich osób i, w miarę możliwości, podzielenie się opieką. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto zasięgnąć pomocy z zewnątrz. Jednym z wielu rozwiązań jest bezpłatna opieka pielęgniarska. Jak i do kogo skierować wniosek o opiekę pielęgniarską? Jak często pielęgniarka odwiedza podopiecznych? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. Kliknij ,,Zobacz więcej”.

    Zobacz więcej
  • Pomoc opiekuńcza

    Inną formą pomocy dla osób długoterminowo opiekujących się przewlekle chorymi bliskimi jest pomoc opiekuńcza. Obejmuje ona zarówno pomoc choremu, np. spędzanie czasu, wyjście na spacer; jak i wsparcie opiekuna w codziennych czynnościach, np. ugotowanie obiadu czy pomoc w posprzątaniu mieszkania. Za organizację tego typu pomocy odpowiedzialne są miejskie ośrodki pomocy społecznej i to właśnie do nich należy zgłosić się z wnioskiem o pomoc. Jak się o nią ubiegać? Jakie dokumenty należy złożyć? Kliknij ,,Zobacz więcej” i zapoznaj się z naszymi poradami.

     

    Zobacz więcej
  • Domy pomocy społecznej

    Może zdarzyć się, że opiekun nie jest w stanie samodzielnie zorganizować opieki nad bliskim, a wtedy niezbędna okazuje się profesjonalna opieka całodobowa. Placówką, która jest w stanie ją zapewnić jest między innymi dom pomocy społecznej. Jeśli zdecydujemy się na taką formę opieki nad bliskim, pierwszym krokiem będzie zwrócenie się do pracownika socjalnego w ośrodku pomocy społecznej. Jakie są kolejne kroki? Jakie są rodzaje domów pomocy społecznej? O czym trzeba pamiętać? Kliknij ,,Zobacz więcej” i dowiedz się szczegółowych informacji. 

    Zobacz więcej
  • Zakłady opiekuńcze

    Zakłady pielęgnacyjno - opiekuńcze (ZPO) oraz zakłady opiekuńczo - lecznicze to placówki służby zdrowia, które zajmują się świadczeniem opieki całodobowej, a także zapewniają rehabilitację i kontynuację leczenia osobom, których stan zdrowia tego wymaga. O przyjęciu osoby do zakładu opiekuńczo - leczniczego decyduje uzyskanie nie więcej niż 40 punktów w skali Barthela, oceniającej stopień samodzielności pacjenta. Jak zorganizować umieszczenie podopiecznego w takim zakładzie? Czy jest to płatne? Kliknij ,,Zobacz więcej” i uzyskaj niezbędne informacje. 

    Zobacz więcej
  • Hospicyjna opieka domowa oraz hospicja stacjonarne

    Jeszcze jedną formą uzyskania pomocy w opiece nad bliskim może być hospicyjna opieka domowa lub hospicja stacjonarne. Komu przysługują wymienione formy pomocy? Wskazaniem do objęcia opieką hospicyjną są osoby dotknięte przewlekłymi, postępującymi i nieuleczalnymi chorobami, a także pacjenci w stanie paliatywnym. Kto wystawia skierowanie do hospicjum? Jakie są świadczenia gwarantowane i jakie są zasady korzystania z nich? Tłumaczymy wszystko po kolei. Kliknij ,,Zobacz więcej”.

    Zobacz więcej
przewiń do góry przewiń w dół