W ramach programu „Damy Radę” realizujemy projekt edukacyjny „Wyjdę ze szpitala i co dalej?”. Jest to projekt, który ma za zadanie pomóc opiekunom rodzinnym oraz wesprzeć personel medyczny w codziennej pracy.
W ramach projektu oferujemy szereg materiałów edukacyjnych: poradniki „Jak opiekować się osobą przewlekle chorą”, "Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji" oraz niezbędniki opieki.
To narzędzia, które pielęgniarki bezpłatnie przekazują rodzinom pacjentów niesamodzielnych m.in.:
- trwale leżących,
- ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu,
- cierpiących na chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji,
- po udarach, zawałach sercach,
- chorujących na stwardnienie rozsiane,
- po zabiegach ginekologicznych.
Zasady przystąpienia do projektu „Damy Radę – wyjdę ze szpitala i co dalej”
Zachęcamy wszystkie szpitale do udziału w projekcie Damy Radę – wyjdę ze szpitala i co dalej?
Aby to zrobić wystarczy skontaktować się z Fundacją i podpisać List Intencyjny mówiący o wzajemnej współpracy. Po podpisaniu Listu Intencyjnego, do szpitala przyjeżdża ambasadorka Fundacji „Razem Zmieniamy Świat”, która wyjaśnia jak będzie przebiegać realizacja projektu. Wyznaczony zostaje również koordynator, który jest łącznikiem między Szpitalem, a Fundacją.
Placówka otrzymuje pakiet bezpłatnych narzędzi edukacyjnych czyli m.in. poradniki „Jak opiekować się osoba przewlekle chorą w domu”, "Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji" oraz niezbędniki opieki, które przekazuje pacjentom i ich rodzinom.
Szpital/oddziały na których wdrożony jest projekt DR nie prowadzi statystyk, nie zbiera zgód, podpisów otrzymania bezpłatnych materiałów. Nasza współpraca polega na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu. Wierzymy, że nasze pakiety edukacyjne trafią do osób, które tego naprawdę potrzebują.
Szpital może również otrzymywać od Fundacji same poradniki „Jak opiekować się osobą niesamodzielną w domu”, "Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji" - bez podpisywania Listu Intencyjnego.
Projekt „Damy Radę” jako działanie edukacyjne ma duże znaczenie w procesie akredytacji. Jest pomocny przy realizacji standardów akredytacyjnych CMJ.
Warsztaty dla personelu medycznego
Dużym wsparciem dla personelu medycznego są szkolenia ze skutecznej komunikacji z rodziną i pacjentem. W ramach warsztatów poruszane są takie kwestie jak:
- Otwartość w rozmowie z pacjentem - techniki zwiększające komfort rozmówcy, aktywne słuchanie i zwroty budujące u rozmówcy poczucie zrozumienia.
- Przekazywanie informacji - w jaki sposób przekazywać ważne treści i zaangażować rodzinę do realizacji zaleceń.
- Przekazywanie trudnych informacji - w jaki sposób przekazywać informacje pacjentowi i jego rodzinie, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi sytuacjami i pytaniami?
- Radzenie sobie z chorobą bliskiej osoby - jak rozmawiać z rodziną o chorobie bliskich im osób, pogorszeniu stanu zdrowia i śmierci.
- Radzenie sobie z emocjami - metody na poradzenie sobie z emocjonalnymi reakcjami pacjenta i jego rodziny.
Rekomendacje projektu Damy Radę
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych rekomenduje projekt „Damy Radę – wyjdę ze szpitala i co dalej?”
"To niezwykle cenna inicjatywa na rzecz pacjenta opuszczającego szpital, jego rodziny i opiekunów." , mówi Zofia Małas, prezes NRPiP
Projekt zyskał szerokie poparcie w środowisku medycznym. Pielęgniarki i położne, które współpracują z rodziną pomagają określić indywidualne potrzeby pacjenta, wskazują za pomocą jakich środków, materiałów i sprzętu zapewnić najlepszą opiekę nad chorym. „Damy Radę” jest tutaj dużym wsparciem. Edukacja rodzin w szpitalu pozwala przygotować dom i członków rodziny na przyjęcie osoby niesamodzielnej. Poza tym zmniejsza stres opiekunów towarzyszący tej nowej i trudnej sytuacji. Wraz z edukacją rodziny, wzrasta jakość sprawowanej opieki nad pacjentem – potwierdza Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Opinie koordynatorek Damy Radę dotyczące realizacji projektu w szpitalach
Anna Garucka, dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki z Mazowieckiego Szpitala wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach
"Gdy do naszego szpitala trafia pacjent, który po zakończonej hospitalizacji będzie wymagał kompleksowej opieki, rodzina od razu otrzymuje poradnik Damy Radę „Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu”. Dzięki temu ma czas żeby się z nim zapoznać i dowiedzieć na czym polega opieka nad chorym w warunkach domowych – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja, na co zwrócić uwagę wybierając pieluchomajtki, w jaki sposób rozmawiać z chorym, do jakich instytucji zwrócić się o pomoc. Rodzina już na tym etapie jest wyposażona w wiedzę teoretyczną. Już w tym momencie uzyskuje pierwszą pomoc. Widzimy, że rodzina korzysta z tych poradników, bo zadaje pielęgniarkom konkretne pytania. "
Bożena Łuszczyńska, Naczelna Pielęgniarka ze Szpitala Powiatowego w Radomsku
Uważam, że bardzo ważne dla rodzin jest takie poczucie, że nie zostają pozostawione same sobie, że personel właśnie poprzez takie działanie jak wręczenie poradnika czy też niezbędnika opieki jest dla nich realnym wsparciem. To nam bardzo pomaga budować relację na linii pacjent/rodzina pacjenta – personel medyczny. Kontakt z rodziną jest łatwiejszy, szybciej udaje się zdobyć jej zaufanie. Rodzina w jasny sposób precyzuje swoje oczekiwania dzięki czemu, my jako personel medyczny, możemy na nie szybko odpowiedzieć. Obserwujemy, że bliscy pacjentów chętniej i szybciej angażują się w opiekę nad nimi już w szpitalu, towarzyszą pielęgniarkom w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, ćwiczą zmianę bielizny osobistej, mycie głowy. Później, w domu, nie sprawia im to już tak wielu trudności.
Barbara Kaczorowska, Pabianickie Centrum Medyczne
Materiały edukacyjne „Damy Radę” wykorzystaliśmy do realizacji Standardów Akredytacyjnych Centrum Monitorowania Jakości, konkretnie do standardu CO 13: pacjenci i ich rodziny uzyskują niezbędną wiedzę do zrozumienia dalszego przebiegu leczenia i przystosowania do czynności ułatwiających życie codzienne oraz do standardu CO 12: w szpitalu prowadzi się programy edukacji zdrowotnej. W ubiegłym roku mieliśmy wizytę recertyfikującą, którą przeszliśmy pomyślnie. Wpływ na to miały m.in. wartości edukacyjne, które niesie za sobą projekt. Na oddziałach wiszą plakaty promujące DR, poradniki są szeroko dostępne i to spotkało się z dużą aprobatą ze strony certyfikującego.
Monika Białkowska, zastępca Naczelnej Pielęgniarki w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.
Filmy instruktażowe „Damy Radę” to świetna propozycja dla młodych ludzi, którzy stają w obliczu opieki nad bliską osobą. Są takim zbiorem rad i wskazówek, w każdej chwili można do nich wrócić. Podczas rozmów z rodzinami widzimy, że rzeczywiście oglądają te filmy i uczą się jak prawidłowo zająć się chorym. Dopytują, proszą by pokazać im najbardziej problematyczne czynności. To stanowi duże wsparcie dla personelu medycznego. Pielęgniarki wyjaśniając poszczególne etapy procesu pielęgnacji widzą, że rodziny mają już wiedzę na ten temat.
dr hab. Barbara Wizner z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
Chcielibyśmy, aby podjęta inicjatywa przerodziła się w projekt, który będzie realizowany na terenie szpitala w dłuższej perspektywie czasu, rozszerzając obszary prowadzonej działalności edukacyjnej i zakres form wsparcia udzielanych rodzinom i opiekunom. Stąd też idea wypracowania na bazie projektu „Damy Radę”, interdyscyplinarnego charakteru przedsięwzięcia, w który zaangażowani będą, oprócz personelu pielęgniarskiego i pracowników socjalnych: psycholodzy, fizjoterapeuci, dietetycy, być może również lekarze. Ponieważ misją Szpitala Uniwersyteckiego jest zapewnienie kompleksowej opieki medycznej, łącząc tradycję i doświadczenie z najnowszymi trendami w medycynie na rzecz poprawy zdrowia, ale także komfortu pacjenta, założenia projektu „Damy Radę” doskonale wpisują się w motto SU i stanowić będą ważne uzupełnienie jego działalności.