Osoby z demencją nie potrafią powiedzieć, wskazać, że coś je boli. Ty jako opiekun, musisz się wcielić w rolę detektywa i umieć rozpoznać sygnały, zachowania, które mogą świadczyć o tym, że Twój podopieczny odczuwa dyskomfort. To, co powinno zwrócić Twoją uwagę to:
- agresja podopiecznego
- niepokój, także niepokój ruchowy czyli np. nerwowe “dreptanie”
- chęć wychodzenia z domu, bo chce “uciec” od tego bólu
Częstym schorzeniem, które dotyka osoby z demencją są infekcje układu moczowego. Dzieje się tak z reguły u osób z nietrzymaniem moczu. Można to rozpoznać po tym, że osoba manewruje przy pieluchomajtkach, próbuje je rozerwać, wkłada ręce do pieluchy. To sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.
Poza tym obserwuj swojego bliskiego. Kontroluj stan uzębienia, być może boli go ząb, może uwiera go proteza. Sprawdzaj ubrania, czy spodnie nie są zbyt małe, może pielucha jest za ciasna, może metka przy bluzce drapie, może Twój podopieczny siedzi w niewygodnej pozycji dla siebie. Jest wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza w późniejszych etapach choroby. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować i pomóc bliskiej ci osobie.