Moja Babcia choruje na Alzheimera, jednak w dalszym ciągu chce wiele czynności wykonywać sama. Jak ją wesprzeć by nie miała poczucia, że chce robić coś za nią?

Jak najdłuższe wspieranie samodzielności osoby z demencją jest niezwykle ważne. Pozwala podopiecznemu na zachowanie aktywności w codziennych czynnościach. Stań lub usiądź po dominującej stronie swojej podopiecznej (jeśli jest praworęczna to po prawej stronie). Dzięki temu mózg łatwiej akceptuje bodźce. Własną ręką prowadź rękę babci, by pokazać jej co będziesz robić. Ta technika to chwyt “dłoń pod dłoń”

Technika chwytu dłoń-pod-dłoń (ang. hand-under-hand) pozwala podopiecznemu myśleć, że wykonywane wraz z opiekunem ruchy to także jego wola. Dzięki temu zachowuje on komfort psychiczny, a opiekun ma pełną kontrolę nad wykonywanymi czynnościami.

Opiekun wyciąga rękę do podopiecznego jak w standardowym geście przywitania, ale nie puszcza. Zahacza swoim kciukiem o kciuk podopiecznego. Powstaje w ten sposób “motyl”. Opiekun zawija swoją dłoń wokół nasady kciuka podopiecznego, on robi dokładnie to samo z dłonią opiekuna. 

Opiekun przekręca swoją dłoń w taki sposób, że dłoń podopiecznego jest zawsze na górze. Dzięki temu podopieczny myśli, że ma kontrolę nad tym co robi. Opiekun uzupełnia jego sprawność. Możemy prowadzić rękę w taki sposób, że mózg podopiecznego myśli, że to jego ruch.

podanie dłoni

1. Podaj rękę

Lekkie uściśnięcie dłoni

2. Uściśnij lekko rękę

Kciuk o kciuk - zahaczenie

3. Zahacz kciukiem o kciuk

Zawiń dłoń wokół nasady kciuka

4. Zawiń dłoń wokół nasady kciuka

Podopieczny automatycznie odpowiada tym samym

5. Podopieczny automatycznie odpowiada tym samym

Przekręć dłoń tak, aby dłoń podopiecznego była na górze i dalej wykonuj czynność - z udziałem jego ręki

6. Przekręć dłoń tak, aby dłoń podopiecznego była na górze i dalej wykonuj czynność - z udziałem jego ręki

Jak prawidłowo wykonać chwyt “dłoń pod dłoń” możesz zobaczyć tu:

przewiń do góry przewiń w dół