Panuje przekonanie, że demencja jest naturalnym procesem starzenia. Powszechne jest również myślenie, że człowiek na starość zmienia swoją osobowość - staje się zgorzkniały, nieprzyjemny, a nawet agresywny.
Nie, tak nie jest. W zdrowej starości człowiek staje się po prostu nieco wolniejszy - wolniej przetwarza informacje z zewnątrz czyli to co widzi, słyszy i odbiera przy pomocy zmysłów smaku, dotyku i powonienia. Wolniej reaguje i wolniej akceptuje zmiany. Stawy stają się sztywniejsze, słabną mięśnie. Zawęża się pole widzenia i potocznie zwanym “kątem oka” widać o 45 stopni mniej niż gdy było się młodym. Częściej mogą się zdarzać incydenty depresyjne czy stany niepokoju.
Jednak kiedy pojawiające się zmienione zachowania powinny być powodem do obaw? Człowiek zaczyna diametralnie zmieniać się kiedy choruje jego mózg i kiedy pojawiają się zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Wskutek tego, pojawiają się niepokojące, niewystępujące w przypadku zdrowej starości, objawy. Wówczas możemy mówić o demencji. Wśród objawów choroby wymienia się przede wszystkim:
- trudności w wykonywaniu codziennych zadań
- dezorientacja w rodzinnym środowisku
- trudności z przywoływaniem w pamięci słów lub liczb
- utrata pamięci
- wahania nastroju i zmiany zachowania
Czasami trudno odnaleźć się w gąszczu terminów. Czy demencja, otępienie, Alzheimer to te same choroby? Na wstępie warto podkreślić, że w Polsce naprzemiennie używa się pojęć demencja i otępienie. Demencja (otępienie) jest terminem obejmującym grupę objawów, na które składa się między innymi utrata pamięci czy dezorientacja. Obecnie mówi się o ponad 100 różnych formach, rodzajach i przyczynach demencji (otępienia), wśród których wyróżnia się właśnie chorobę Alzheimera.
Demencja może wystąpić u każdego - bez względu na wykształcenie i płeć. Najczęściej jednak choroba dotyka osoby po 65. roku życia. Zdarza się również u osób młodszych - 40-50 latków.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są:
- choroby żył i tętnic
- wysokie ciśnienie krwi
- cukrzyca
- podwyższony cholesterol
- przebyte udary
- nadużywanie alkoholu
- brak aktywności fizycznej i umysłowej
O objawach nieprawidłowego starzenia mówi Marlena Meyer, gerontopedagog: