Moja mama, która choruje na demencję nie chce się myć! Jak ją zachęcić do kąpieli?

Kluczową rolę odgrywa otoczenie chorej, czy łazienka jest odpowiednio przygotowana. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  1. Czy na wprost wejścia do łazienki wisi lustro - osoba z demencją nie rozpoznaje własnego odbicia, może sądzić, że w łazience ktoś jest i dlatego nie chce tam wchodzić i się myć. W takiej sytuacji może pomóc zasłonięcie lustra.
  2. Ciemne chodniczki, dywaniki na podłodze w łazience - Twoja mama nie rozpoznaje, że to dywaniki, dla niej taki ciemny element na podłodze może oznaczać dziurę, po prostu boi się, że do niej wpadnie
  3. Kafelki na wysoki połysk - osobie z demencją może wydawać się, że to woda, że wchodzi np. do rzeki i stąd ten opór przed myciem

W łazience powinno być ciepło i przytulnie. Warto zadbać o intymność. Miej też na względzie nawyki osoby chorej. Jeśli Twoja mama myła się głównie w miednicy, nie zmuszaj jej do brania prysznica. Jeśli kąpała się w halce, pozwól jej na to. Jeśli w czasie kąpieli często słuchała muzyki, włącz ją. W takich sytuacjach dobrze jest “patrzeć oczami chorego”

przewiń do góry przewiń w dół