Opiekunem być – w czasach pandemii.

Pojawienie się nowego wirusa postawiło nas wszystkich, w nowej, nieznanej i stresującej sytuacji. Zarówno ci, którzy opiekują się przewlekle chorymi w domach, oraz osoby starsze mieszkające samodzielnie, powoli “adaptują” się do nowej sytuacji. Trafnie ujmuje to pani Krystyna – jedna z uczestniczek Dziennego Domu Pomocy Fundacji Akme, parafrazując: „O takich czasach, ani się śniło filozofom…” – podczas jednej z rozmów telefonicznych. Nowe czasy zobowiązują nas do przestrzegania ogólnych zaleceń. Warto pomyśleć jak dodatkowo zabezpieczyć siebie oraz podopiecznych, szczególnie jeżeli należą do grupy osób obciążonych cięższym przebiegiem choroby powodowanej wirusem SARS -CoV-2, w tym wymagającym czasie.

1. Przestrzegaj zaleceń

Priorytetową rzeczą jest stosowanie się do ogólnych zaleceń, dotyczących zminimalizowania ryzyka zarażeniem się wirusem. Częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa podczas kichania i kaszlu, zachowywanie odpowiedniej odległości itd. Ponadto zwróćmy uwagę, aby bezpiecznie korzystać ze środków ochronnych – rękawiczek, masek- szczególnie podczas ich zdejmowania. Jeżeli zauważysz u siebie lub podopiecznego objawy związane z koronawirusem, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym w twoim regionie.  Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił też telefoniczną informację dla pacjentów - 800 190 590 (połączenie jest bezpłatne)

2. Zbieraj informacje

Powinniśmy na bieżąco śledzić informacje dotyczące godzin pracy lekarza prowadzącego, sposobu odbywania się wizyt przychodni.  Jeżeli Twój podopieczny miał zaplanowane wizyty u specjalistów, skontaktuj się z odpowiednią przychodnią, aby dowiedzieć się jak powinniście   przygotować się do wizyty, czy może odbyć telefonicznie lub czy możliwa jest zmiana terminu. Jeżeli korzystasz z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, dowiedz się czy są kontynuowane i na jakich zasadach. W wielu miejscowościach powstaje  sporo inicjatyw wspomagających osoby z grupy ryzyka. Zapoznaj się z możliwościami wsparcia w twojej okolicy. Wolontariusze i inne osoby wspomagające powinny mieć identyfikator. Staraj się śledzić informacje dotyczące aktualnej sytuacji.

3. Przygotuj dokumenty i plan awaryjny 

Przygotuj najbardziej aktualne dokumenty dotyczące stanu zdrowia Twojego podopiecznego, przyjmowanych leków oraz ich dawkowania, alergiach., Przygotuj także informacje o Twoim podopiecznym dotyczące sposobu opieki np. sposób komunikacji, tego co lubi oraz czego unikać, w jaki sposób udzielać wsparcia higienicznego, sposobu poruszania się czy przemieszczania, czy na co dzień korzysta z aparatu słuchowego, okularów, chodzika itp.  Taki pakiet informacji będzie przydatny, jeżeli będziesz musiał poddać się kwarantannie lub gdybyś zachorował. Dodatkowo ważne aby przygotować listę osób, które przejmą twoją rolę, gdy ty ich nie będziesz mógł wykonywać. Dobrze jest wcześniej skontaktować się z tą osobą i ustalić zakres obowiązków i możliwości włączenia się w opiekę. Warto także przygotować „torbę do szpitala” zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy – na wypadek gdyby sytuacja naszego podopiecznego wymagała hospitalizacji.

4. Zgromadź zapasy

Warto zgromadzić zapasy leków (min. na miesiąc), które Twój podopieczny przyjmuje na stałe. Lekarz może wypisać receptę na cały rok. W zależności od leku, realizacja recept może się odbywać co miesiąc lub kwartał. Lekarz może także wystawić receptę zaocznie, nie musisz iść do przychodni, aby ją odbierać.  W miarę możliwości warto zgromadzić rzeczy, których używasz regularnie - wyroby chłonne, produkty potrzebne przy codziennej pielęgnacji i opiece, baterie do aparatu słuchowego, to pomoże ograniczyć ilość wizyt w sklepie czy aptece.

5. Usprawnij codzienną pielęgnację podopiecznego 

Opieka nad osobą niesamodzielną to zawsze duże wyzwanie. Zwłaszcza teraz, warto korzystać z produktów, które ułatwią Ci codzienną pielęgnację podopiecznego. Pianka do ciała myjąco-pielęgnująca to produkt, który szybko i skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia przy zmianie wyrobu chłonnego, dodatkowo neutralizuje przykry zapach. Chusteczki nawilżane przeznaczone dla dorosłych także świetnie sprawdzą się przy wymianie wyrobu chłonnego, pomogą też szybko odświeżyć osobę niesamodzielną. Krem ochronny z argininą nawilży i złagodzi podrażnienia. Warto też zwrócić uwagę na produkty do mycia bez użycia wody. Pomagają w szybkiej toalecie osoby niesamodzielnej, zapewniają świeżość i poczucie czystości.

6. Pozostań w kontakcie

Zgodnie z zaleceniami unikajmy spotkań towarzyskich twarzą w twarz, ale pozostańmy w kontakcie telefonicznym lub z wykorzystaniem nowych technologii z naszą rodziną, przyjaciółmi, czy zaufanymi sąsiadami. Codzienny kontakt i możliwość rozmowy z najbliższymi będzie wsparciem nie tylko dla naszych podopiecznych, ale również dla nas jako opiekunów. 

7. Korzystaj ze wsparcia

Nie bój się prosić o pomoc. Jest coraz więcej organizacji oraz osób, które chętnie oferują wsparcie, czy to w zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recepty lub innych sprawach. Powstały także darmowe telefoniczne linie wsparcia dedykowane np. osobom potrzebującym wsparcia psychologicznego, opiekunom, seniorom chcącym zwyczajnie porozmawiać. Wiele organizacji, w tym dzienne domy pomocy, kluby seniora, wtz nadal kontynuują wsparcie w formie zdalnej.

8. Rozmawiaj z podopiecznym o bieżącej sytuacji

Nie unikaj rozmów na temat pandemii koronawirusa. Nowa rzeczywistość, w której teraz żyjemy może budzić niepokój i strach u Twojego podopiecznemu. Informuj go o aktualnej sytuacji i spokojnie wytłumacz wszelkie ograniczenia, które teraz go dotykają. To pomoże mu zrozumieć dlaczego tak ważna jest częsta higiena rąk, co jest powodem unikania dłuższych spacerów, wspólnych zakupów i dlaczego nikt nie może go teraz odwiedzić.

Aneta Jędrejko,  terapeuta w Dziennym Domu Pomocy Fundacji Akme w Poznaniu, Certyfikowany trener programu Positive Approach to Care,  pedagog z ponad 8-letnim doświadczeniem w pracy z osobami z zaburzeniami neuropoznawczymi w Wielkiej Brytanii i Polsce.

przewiń do góry przewiń w dół