Czym jest otępienie?

Podstawowe informacje o chorobach otępiennych, pseudootępieniu i odróżnianiu chorób otępiennych od depresji.

Otępieniem (demencją) określa się zaburzenia wywołane zmianami w mózgu, które powstały na skutek różnych czynników uszkadzających jego funkcjonowanie. Dochodzi wtedy do znacznych trudności z przyswajaniem nowych informacji, planowaniem i komunikowaniem się, pojawiają się również zaburzenia orientacji w czasie i miejscu, między innymi trudności z rozróżnianiem pór dnia czy roku. Otępienie może mieć różny charakter i różne nasilenie, a w dodatku czasem trudno odróżnić objawy jednego typu choroby otępiennej od innej.

Objawy oraz przebieg choroby będą różne w zależności od lokalizacji zmian w mózgu. Na przykład w niektórych chorobach przebiegających z otępieniem na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia pamięci, koncentracji i uwagi (np. choroba Alzheimera), natomiast w innych należących do tej grupy charakterystyczne są zaburzenia funkcjonowania społecznego i omamy (np. otępienie z ciałami Lewy’ego).

Podczas szkolenia omówione zostaną najczęściej występujące formy otępienia oraz wczesne sygnały choroby, które łatwo przeoczyć lub pomylić z  oznakami normalnego starzenia się lub zaburzeniami nastroju. To ważne, aby opiekun wiedział jaki rodzaj otępienia (demencji) występuje u podopiecznego, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla wyboru metod terapeutycznych, a szczególnie rodzaju stosowanych leków.

Dr Magdalena Leszko

Psycholog, gerontolog, nauczyciel akademicki i autorka artykułów naukowych oraz popularnonaukowych dotyczących chorób otępiennych. Jest certyfikowanym trenerem Montessori Senior, trenerem i konsultantem metody pozytywnego podejścia do opieki (PAC). Prowadzi grupę wsparcia dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera.

 

Termin - 18.07.2023 godz. 18:00 zarejestruj 

 

przewiń do góry przewiń w dół