Jak dbać o właściwy stan odżywienia pacjenta w domu?

Szkolenie będzie obejmowało następujące zagadnienia:

  • Zmiany w przewodzie pokarmowym (stan zapalny żołądka, owrzodzenie, zaburzenia połykania, zaparcia) – jak dostosować dietę?
  • Zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Jaka powinna być podaż białka w diecie?
  • Komponowanie posiłków. Czym jest piramida żywienia?
  • Kwestionariusze oraz wskaźniki do oceny stanu odżywienia pacjenta w domu – czy występuje ryzyko niedożywienia?
  • Leczenie żywieniowe:  suplementy doustne, żywienie dojelitowe, pozajelitowe – kiedy? dla kogo? gdzie szukać pomocy?
  • Uczestnicy szkolenia dowiedzą się czego potrzebuje organizm pacjenta, aby zapewnić mu poprawny stan odżywienia, jak komponować i przygotowywać posiłki, co nas powinno niepokoić w kwestii odżywiania, jak sobie radzić z pacjentem niedożywionym, a także czym jest leczenie żywieniowe i czy jest ono refundowane.

dr n. o zdr. inż. Agnieszka Guligowska - Klinika Geriatrii, Kadedra Gerontologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Doktor nauk o zdrowiu, dietetyk, promotor zasad zdrowego odżywiania. Absolwentka warszawskiego SGGW, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, w którym obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki i badacz. W ramach projektów naukowych prowadzi w Klinice Geriatrii UMED badania w zakresie wpływu diety na proces starzenia się organizmu ludzkiego oraz planowania opieki nad seniorami. Autor ponad 50 publikacji (h-index 7), redaktor i współautor podręcznika do senioralnej opieki koordynowanej. Od 20 lat profesjonalnie zajmuje się dietoterapią. Pracując z pacjentem stosuje wyłącznie spersonalizowane podejście, łącząc doradztwo ze skuteczną edukacją.

Aktywnie wspiera organizacje społeczne związane ze starszymi osobami, a także bezpośrednio z seniorami. Prowadzi dla nich wykłady i warsztaty na temat zdrowego odżywiania i pomyślnego starzenia się.

 

Termin - 31.03.2022 godz. 18:30 zarejestruj

 

przewiń do góry przewiń w dół