Zespół stresu opiekuna

Czym jest zespół stresu opiekuna i jak sobie z nim radzić?

Objawy choroby wiążą się często z obniżeniem jakości życia pacjentów i jednocześnie są źródłem stresu dla osób ich wspierających. Jednym z najważniejszych i najbardziej szkodliwych skutków przewlekłego stresu związanego z długotrwałym sprawowaniem opieki jest zespół stresu opiekuna, który stanowi zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Ponieważ zwiększone obciążenie opiekuna wiąże się ze zwiększonym ryzykiem hospitalizacji podopiecznego oraz wyczerpania i depresji osób podejmujących się tego zadania, warto poznać najczęściej występujące przyczyny i objawy tego zespołu oraz metody mające zapobiec wystąpieniu zespołu stresu opiekuna.

Wiedza zdobyta podczas szkolenia umożliwi Ci zidentyfikowanie czynników wpływających na obciążenie opiekuna i poznanie efektywnych strategii mających na celu zmniejszenie stresu.

Na szkoleniu zostaną poruszone zagadnienia:

  • Wyzwania z jakimi borykają się opiekunowie
  • Konsekwencje zespołu stresu opiekuna dla zdrowia fizycznego i psychicznego
  • Jak można ochronić opiekunów przed nadmiernym obciążeniem
  • Omówienie skal mierzących zespół stresu opiekuna
  • Skuteczne praktyki pomagające opiekunom sprostać wyzwaniom wynikającym ze sprawowania opieki.

 

Dr Magdalena Leszko

Psycholog, gerontolog, nauczyciel akademicki i autorka artykułów naukowych oraz popularnonaukowych dotyczących chorób otępiennych. Jest certyfikowanym trenerem Montessori Senior, trenerem i konsultantem metody pozytywnego podejścia do opieki (PAC). Prowadzi grupę wsparcia dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera.

 

Termin - 23.04.2024 godz. 17:00 zarejestruj 

 

przewiń do góry przewiń w dół